Svátek má: Simona

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Nasazení jaderných zbraní v Evropě je aktuálnější, než kdy jindy!

Welt: Nasazení jaderných zbraní v Evropě je aktuálnější, než kdy jindy!

Hrozící zrušení smluv INF a START-3 představuje hrozbu nových závodů jaderných zbraní, uvedl Die Welt na základě výzkumu švédského institutu SIPRI.

Ilustrační foto
18. června 2019 - 11:04

Zejména evropské země mohou být prý opět ohroženy ruskými raketami. V tomto ohledu je velmi důležitá otázka nasazení evropských nebo amerických jaderných zbraní v Evropě na ochranu před Ruskem. Článek německého listu ale poněkud manipulativně proplétá svá tvrzení s údaji SIPRI a vytváří dojem, jakoby v (západní) Evropě žádné jaderné zbraně nebyly, třebaže jsou zde umístěny americké, francouzské a britské jaderné zbraně. Nemluvě o tom, že Rusko prohlásilo, že po případné likvidaci INF, nerozmístí poblíž svých hranic své střely středního a krátkého doletu, pokud to neprovede ani druhá (americká) strana.

Svět je ohrožen novým kolem závodů jaderných zbraní, napsal Die Welt a citoval výsledky studie švédského institutu SIPRI.

Studie uvádí, že všech devět jaderných mocností je nyní zaměstnáno modernizací svého arzenálu. Kromě toho dvě nejvýznamnější smlouvy o kontrole jaderných zbraní, INF a START-3, vyprší.


Podle SIPRI Spojené státy a Rusko vyvíjejí nové prostředky-nosiče jaderných zbraní: raket, bombardérů a ponorek. Také samotné hlavice jsou modernizovány.
 
Nejdůležitější smlouva INF uzavřená v roce 1987 může v nadcházejících týdnech upadnout do zapomnění, poznamenal Die Welt. Washington dlouho obviňoval Rusko z vývoje nových raket středního doletu: v důsledku toho Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstoupí od smlouvy, k čemuž má dojít v červenci. Moskva zase popírá všechny obvinění a také se chystá odstoupit od smlouvy. Jak deník napsal, pro Evropu to prý znamená návrat hrozby raket ruského středního a kratšího doletu.
 
V tomto ohledu je otázka, zda Evropa potřebuje americké nebo vlastní jaderné zbraně na ochranu, důležitější než kdy jindy, tvrdí noviny.

Výzkumní pracovníci SIPRI se obávají, že INF a START-3 nebudou s největší pravděpodobností prodlouženy a další jaderné odzbrojení je nepravděpodobné vzhledem k politickým a vojenským rozporům mezi Moskvou a Washingtonem.

Studie také uvádí, že USA vyvíjejí nové typy jaderných zbraní, aby rozšířily jejich rozsah použití. Podle nové strategie budou americké jaderné zbraně využívány nejen jako odstrašující prostředek, ale také jako „odrazující nejadernou agresi“.
 
Kromě dalších faktorů destabilizace SIPRI uvádí odstoupení USA od íránské jaderné dohody, stejně jako pravděpodobnost rozšíření seznamu zemí, které vlastní jaderné zbraně.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)