Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Strach Poláků z Ruska a migrantů? Střelnice v každém okrese!

Welt: Strach Poláků z Ruska a migrantů? Střelnice v každém okrese!

Polská vláda plánuje vytvořit v každé administrativní části země střelnice, informoval německý deník Die Welt.

Ilustrační foto
13. prosince 2017 - 07:25

I přes nízkou míru kriminality je populace zachvácena neurčitým strachem: nejméně tři roky od začátku konfliktu na Ukrajině mají v Polsku strach z Ruska, a nejnověji se k tomuto strachu přidal nový – strach z migrantů.

Střelba ostrou municí v Polsku je stále oblíbenější - především mezi chlapci a muži ve věku od 8 do 80 let, napsal autor materiálu. Podle jednoho z polských instruktorů je střelba „především sport". Kulka není ztělesněním zla, ale pouze nástrojem. Podle jeho příběhu se ve svém městě v poslední době uskutečnil otevřený turnaj, a více než 80 lidí se soutěže zúčastnilo, takže pořadatelé byli překvapeni tak velkým počtem návštěvníků.

„Lidé se necítí tak bezpečně jako dříve," řekl instruktor, který požádal o to, aby nebyl jmenován. Jaký je důvod? Jak německé noviny poznamenaly, není to úroveň kriminality. Počet vražd v Polsku od roku 2000 do roku 2016 klesl z 1269 na 456 ročně. Počet krádeží rovněž poklesl z 310.000 na 128.000 a v procentech obětí trestných činů s fatálními následky sice v Polsku existuje více lidí, než v Německu, ale čtyřikrát méně než v USA.


Příčiny obav veřejnosti vidí instruktor v něčem jiném. Jmenoval dvě hlavní a obě mají mají vnější původ. První je spojena se „strachem z Ruska", který před třemi lety zachvátil Polsko, když se začal rozvíjet konflikt na Ukrajině. Nyní se tento strach poněkud uklidnil, ale existuje i další důvod k obavám a strachu - zejména kvůli migrantům. Podle polského instruktora má v Německu přátele, od kterých se dozvěděl, že ve velkých městech už existují celé čtvrti, kde se místní obyvatelé nedváží zajít.

Vnitřní a vnější bezpečnost je oblast, v níž národní konzervativci bratři Kaczynští dosáhli od roku 2000 určitých úspěchů, uvedly německé noviny. Dnes se to stane znovu, předpokládá autor článku. Po rozhodnutí předchozí vlády zrušit povinnou vojenskou službu a k přechodu na profesionální armádu, nyní vládní strana Jaroslawa Kaczyńského pracuje na vytvoření silných a vlasteneckých sil v záloze, na základě projektu místního obrany. Vzhledem k tomu, že Lech Kaczyński zahynul při letecké havárii v roce 2010, polský ministr obrany Antony Macierewicz neustále vydával varovná prohlášení o záměrech ruského prezidenta Vladimira Putina. Na konferenci o bezpečnosti v Kanadě vyjádřil názor, že to, co se nyní děje, „to už není studená válka, ale začátek velmi horké války".


„Střelnice v každém okrese" - to je nová idea polské vlády, napsal Die Welt. Dne 1. ledna vstoupí v platnost zákon, který podporuje vytváření nebo rozvoj střelnic po celé zemi. Ministerstvo obrany by mělo na to mělo vynaložit přibližně 620 milionů euro. Jedná se o střelbu jako sport, i zachování tradic - ale také o posílení obranyschopnosti země, vysvětluje ministerstvo. Praxe na těchto střelnicích bude zahrnovat obranné skupiny, jejichž počet se zvýšil po „anexi" Krymu, pokračovala publikace.

V současné době existuje 170 soukromých střelnic v 380 okresech. Podle statistik je v Polsku  na každých sto obyvatel pouze 1,3 střelných zbraní. Pro srovnání, v Německu a Francii je toto číslo 30 a ve Spojených státech 112 zbraní.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)