Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Většina Němců je pro sblížení s Ruskem!

Welt: Většina Němců je pro sblížení s Ruskem!

Většina Němců se vyjádřila pro sbližování s Ruskem, napsal zaraženě Die Welt s odkazem na výsledky průzkumu veřejného mínění.

Ilustrační foto
19. března 2018 - 10:10

Většina 58% Němců vyzvala ke sbližování Německa s Ruskem, uvedla novinářka Die Weltová Cornelia Karin Hendrichová, která se opírala o průzkum Institutu sociálního výzkumu Civey. Pouze 26% dotázaných mluvilo ve prospěch odcizení Německa od Ruska. 14% uvedlo, že jsou „spokojeni" se současným politickým směrem a chtěli, aby pokračovalo.

Jak autorka poznamenala, nejsou v současné době vztahy mezi Berlínem a Moskvou „jednoduché". Německo se po otravě ruského bývalého špióna Sergeje Skripala jasně postavilo za Británii. Londýn obviňuje Vladimíra Putina, že „stojí za atentátem".

Handelsblatt: Východoněmecké země žádají revizi sankcí proti Rusku! 

Podle průzkumu je politické sbližování s Ruskem především podpořeno příznivci strany „Alternativa pro Německo" (AfD). Uvedlo to 81%. AfD je považována za „přátelská vůči Putinovi", když poslanci strany naposledy vyprovokovali německou vládu cestou na Krym.
 
Zástupci levicové strany a Svobodné demokratické strany Německa rovněž většinou hlasovali pro sblížení s Moskvou. A to v poměru 72% a 62%. Pouze zástupci Zelené strany se ve většině (44%)  vyslovili proti sblížení. Zároveň však 39% z nich se vyslovilo pro sblížení. 49% zastánců CDU/ CDU a 47% zastánců sociální demokracie se také vyjádřilo ve prospěch sblížení.

 
Obyvatelé východního Německa jsou pravděpodobně pro sblížení s Ruskem mnohem více (72%), než obyvatelé západní části země. 43% východních Němců dokonce věří, že by se mělo objevit „významné sblížení", uvedla autorka materiálu. Mezi západními Němci bylo 54% pro sblížení a 29% upřednostnilo oddalování, dodal Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)