Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Wiatrowycz: Polsko vůči Ukrajině chce být ještě tvrdší než Rusko!

Wiatrowycz: Polsko vůči Ukrajině chce být ještě tvrdší než Rusko!

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski na TVP1 uvedl, že existují postupy, jak zablokovat vysloveně protipolsky zaměřeným lidem vstup do Polska.

Volodymyr Wiatrowycz, šéfa ukrajinského Institutu národní paměti.
2. listopadu 2017 - 22:17

Waszczykowski na TVP1 poznamenal, že Polsko a Ukrajina, každý "mají jiný koncept smíření". Dodal, že polská vláda si uvědomuje, jak důležitá je Ukrajina z geopolitických důvodů.

„Ale Ukrajinci, protože vědí, jak je důležitá jejich země pro naši bezpečnost, se domnívají, že v tomto případě problémy, které nás rozdělují, zejména historické, by se měly řešit až ve druhé nebo třetí řadě,“  řekl ministr.

Ministr také oznámil, že byly zahájeny procedury, které nepovolí vstup do Polska lidem, kteří jsou nebo byli  "extrémně protipolští".

"Lidé, kteří ostentativně nosí uniformy SS Galizien, do Polska nevkročí," zdůraznil Witold Waszczykowski.


„Umožňujeme například pokračování exhumací. Pokračujeme v obnově míst s polskými památníky. Ale ti, kteří demonstrovali proti Polsku, také ponesou následky svého jednání,“ zdůraznil ministr.


Tato slova pobouřila Volodymyra Wiatrowycze, šéfa ukrajinského Institutu národní paměti. Připomněl také na svém facebookovém profilu, že v roce 2008 se po otevření archivů KGB dozvěděl, že se v Rusku stal nežádoucím.

"Právě jsem si přečetl prohlášení západoevropského ministra zahraničí, polského ministra, podle toho jsem přesvědčen, že hrozí udávání úředníků spojených s dočasným pozastavením hledání polských hrobů na Ukrajině a protiprávnímu budování polských památníků na Ukrajině. Takže chtějí penalizovat osoby zodpovědné na Ukrajině za to, že polská strana je povinna dodržovat ukrajinskou legislativu," je přesvědčen Wiatrowycz a k tomu ještě  dodal, "zdá se, že Polsko chce jít proti Ukrajině  ještě dále než Rusko."

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,foto:arch.)