Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Wiese: Musíme dostat Rusko a USA ke stolu, z Evropy nesmí být bojiště

Wiese: Musíme dostat Rusko a USA ke stolu, z Evropy nesmí být bojiště

Smlouva INF byla ukončena USA i Ruskem. Nyní se jedná o to jak vše zachránit, uvedl Dirk Wiese, koordinátor německé spolkové vlády pro vztahy s Ruskem. Je důležité, aby se obě strany vrátily k vyjednávání během šestiměsíční lhůty.

Dirk Wiese, koordinátor spolkové vlády pro vztahy s Ruskem
6. února 2019 - 03:20

Oznámení ruského prezidenta bylo stejně jednoznačné jako předchozí z Washingtonu: Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) je pozastavena. Putin také o víkendu oznámil, že Rusko bude nyní vyvíjet nové pozemních hypersonické zbraně a dodal, že Moskva nasadí rakety středního doletu pouze tehdy, když to učiní Washington.

To vše vyvolalo obavy z nových závodů ve zbrojení, zejména v Evropě. Nápad některých německých politiků, aby Rusko přesunulo své rakety tak daleko na východ, aby nemohly zasáhnout území Evropy Rusko odmítlo.


„Věřím, že v následujícím šestiměsíčním období, bude provedeno vše, aby bylo zabráněno novému  závodu ve zbrojení, ale teď je otázkou, jak můžeme ještě najít další diplomatické řešení. Proto vítám to, když přijdou takové návrhy, jako předložili Rolf Mützenich a Roderich Kiesewetter o odsunu ruských raket, které si zaslouží pozornost. Musíte o tom diskutovat, Mnichovská konference o bezpečnosti, která se bude konat v průběhu příštího víkendu, může být jednou z prvních možností kde diskutovat.  Šestiměsíční lhůta, kterou nyní máme musíme využít na rozhovory a diplomacii, a nepouštět se do závodů ve zbrojení,“ uvedl k vypovězení INF smlouvy Dirk Wiese.

„Jsem přesvědčen, že dostaneme obě strany, a to jak Spojené státy, tak Rusko, zpět k jednání. Chci říct, že jen kvůli tlaku Evropanů Spojené státy znovu umožnily období přezkumu až do minulého pátku. Bohužel to nebylo úspěšné. Takže teď musíme přijít s nápady a návrhy, aby se nespustily závody ve zbrojení,“ pokračuje Dirk Wiese.

K zachování smlouvy INF, podle Dirka Wieseho, je nezbytně nutné, aby německá spolková vláda a zejména německý ministr zahraničí Heiko Maas "tvrdě bojovali za smlouvu".


„Kdo bude nejvíce trpět, když Smlouva nebude prodloužena? My Evropané,“ upozornil koordinátor spolkové vlády pro vztahy s Ruskem.

Poslanec Bundestagu rovněž zdůraznil, že je třeba zahájit dialog s Ruskou federací.

„Samozřejmě dialog s Ruskem není snadný. Existuje mnoho otázek, na kterých se naše názory liší. Navzdory tomu je třeba usilovat o jednání s ruskou stranou i v obtížných situacích, protože nakonec nic nemůže být horší než ticho. Jakákoli snaha o dialog a společné hledání řešení si zaslouží respekt, "dodal Dirk Wiese.

(rp,prvnizpravy.cz,deutschlandfunk,foto:arch.)