Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

WikiLeaks: Kybernetická špionáž CIA napadá Windows a Linux!

WikiLeaks: Kybernetická špionáž CIA napadá Windows a Linux!

Portál WikiLeaks zveřejnil nové CIA tajné dokumenty v rámci publikace se společným názvem Vault 7, ve kterém existují dva kybernetické špionážní projekty CIA.

Ilustrační foto
7. července 2017 - 10:10

Zveřejněné dokumenty hovoří o získání registračních dat potřebných pro dálkovou práci s operačními systémy jako je Windows a Linux. Dokládá to obludnou skutečnost, že americká tajná služba mohla vstoupit a krást a mazat údaje z počítače prakticky u kohokoliv na planetě, protože se jedná o nejrozšířenější operační programy.

„WikiLeaks publikuje dokumenty CIA týkající se projektů CIA BothanSpy a Gyrfalcon. Programy popsané v obou těchto projektech, které jsou určeny pro zachycení a odstranění dat  registračního protokolu SSH, pracují na různých operačních systémech a mají různé způsoby útoku,“ uvádí se ve zprávě.

Nekupujte si chytrou televizi, bude vás "šmírovat" CIA !
CBS: V řadách CIA začal „lov“ na informátory WikiLeaks!

SSH (Secure Shell, „Sbezpečnostní štít“) je síťový protokol, který umožňuje dálkové ovládání operačního systému. Do registračních dat SSH patří přihlašovací jméno nebo adresa serveru, číslo portu, uživatelské jméno a heslo.

Podle WikiLeaks program BothanSpy vložený do klientského softwaru Windows umožňuje ukrást pověření uživatele, které jsou následně odeslány na server CIA. Gyrfalcon funguje podobně, ale je namířena proti platformě Linux a také může ukrást informace o provozu dálkovým přístupem.


WikiLeaks zveřejnila první část balíčku dokumentů CIA 7. března, kdy bylo oznámeno, že tato publikace bude největším únikem tajných dokumentů zpravodajské agentury. Obsahuje více než 8,7 tisíce dokumentů a souborů uložených v izolované interní síti střediska počítačové rozvědky na ústředí CIA v Langley (Virginie).

(kou, prvnizpravy.cz, wikileaks.org, foto: arch.)