Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

WikiLeaks odhalily, jak americká rozvědka tajně sledovala občany

WikiLeaks odhalily, jak americká rozvědka tajně sledovala občany

Další části tajných dokumentů CIA zveřejněných stránkami WikiLeaks obsahují informace o projektu CouchPotato („pecivál“).

Ilustrační foto
12. srpna 2017 - 10:10

Tento program umožňuje stahovat videa z počítačů občanů v reálném čase a shromažďovat je ve formátu videa nebo fotografií. Předtím WikiLeaks popsala nástroj CIA Dumbo s jehož pomocí americká rozvědka mohla sledovat provoz webových kamer a mikrofonů na počítači.

„WikiLeaks publikuje návod CIA k obsluze projektu CIA CouchPotato,“ píše se v prohlášení.

Tento nástroj umožní získat video streamy H.264 v reálném čase a uložit je v souborech AVI video formátu nebo jako JPG obrázky.

Před týdnem web zveřejnil materiály popisující práci projektu Dumbo, nazvaný zřejmě na počest slůněte s velkýma ušima. Tento nástroj CIA je určen ke sledování činnosti webových kamer a mikrofonů, stejně jako k manipulací s videi.

„Dumbo je schopen identifikovat, kontrolovat a manipulovat monitorovací a detekční systémy na počítači se systémem Microsoft Windows,“ uvedla WikiLeaks.

Podle popisu, Dumbo může najít webové kamery a mikrofony - jak instalované přímo na počítači, ale i připojením přes Wi-Fi, Bluetooth nebo kabelem. Všechny položky mohou být vytvořené operátorem (CIA).

Přičemž má oprátor právo nejen zastavit, ale také mazat záznamy a vytvořit místo nich lživé materiály. Podle popisu WikiLeaks slouží program k manipulaci s videi.

CIA je „vykolejena a panikaří" kvůli únikům zveřejněných WikiLeaks

Program Dumbo v3.0 byl uplatněn v počítačích se systémem 32bitové verze systému Windows XP, Windows Vista a novějších verzí systému Windows.

V červenci WikiLeaks v rámci svého sériálu Vault 7 zveřejnil řadu dokumentů týkajících se projektu CIA Highrise. Obsahují popis aplikace pro Android, který umožňuje zachytit a přeadresovat textové zprávy (SMS), který vytváří tajný komunikační kanál mezi mediálním zařízením a odposlechovým  postem.

Ostatní projekty CIA - BothanSpy a Gyrfalcon - umožňují ukrást přihlašovací údaje na dálkovou práci s operačními systémy. WikiLeaks oznámil, že tyto programy jsou spuštěny na různých operačních systémech, a „mají různé způsoby útoku“.

Program ELSA zase sleduje informace o zeměpisné poloze zařízení a umožňuje získat informace o jejich místě pobytu, pokud jsou v dosahu přístupového bodu Wi-Fi. Rysem ELSA je to, že data nejsou přenášena na servery CIA, ale jsou čtena ze zařízení pomocí dalších hackerských nástrojů, která má rozvědka k dispozici. Ochranu před ELSA mohou poskytnout antivirové programy Kaspersky a Rising.

V rámci zveřejněného balíku Vault 7 jsme se dozvěděli o dalších projektech CIA, využívaných pro hackerské útoky. Například  BrutalKangaroo ( «Brutální klokan") je schopen proniknout do počítačové sítě organizace bez přímého přístupu, Archimedes umožňuje kybernetické útoky v lokální síti.


Nedávno média hovořila o plánech CIA zničit staré soubory kvůli úniku utajovaných skutečností. Úřad navrhuje odstranit záznamy, které musí být udržovány 30 let po uzavření případu. Podle The Daily Beast návrh schválil Národní archiv.

Kromě souborů, které jsou spojeny s úniky, CIA plánuje odstranit data o přístupu k utajovaným informacím, osobní soubory, odpovídájící zájmům kontrarozvědky, zprávy o kompenzačních souborech a referenční dokumenty.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)