Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

WiWo: Německá politička: Zastavte „hloupé" útoky na "Nord Stream – 2"!

WiWo: Německá politička: Zastavte „hloupé" útoky na "Nord Stream – 2"!

Budování další linky potrubí je správným rozhodnutím, vystoupila na obranu "Nord Stream-2" Manuela Schwezigová, premiérka německé země Mecklenburg-Západní Pomořansko.

Ilustrační foto
16. října 2018 - 10:15

Podle ní mluvit o tom, že se kvůli tomuto projektu Německo dostane do úplné závislosti na Rusku, je „nesmysl". Politička navrhuje, aby se Berlín a Moskva vrátili k těsnému partnerství.

„Nord Stream - 2" je důležitým projektem pro Německo," napsala na stránkách Wirtschaftswoche, předsedkyně německého země Mecklenburg-Západní Pomořansko, Manuela Schwezigová. „Abychom zajistili perspektivu, kterou potřebuje naše průmyslová země, potřebujeme takový nosič energie jako plyn. Proto se domnívám, že vytvoření dalšího potrubí je správným rozhodnutím,“ dodala.

Politička rovněž odsoudila ty, kdo kritizovali „Nord Stream - 2“. Podle ní někteří lidé „hrají nefér" a tvrdí, že kvůli plynovodu se Německo dostane do úplné závislosti na Rusku. To je „hloupost", zdůraznila Schwezigová: „Obě strany mají zájem o nepřerušené dodávky plynu. A Německo bude i nadále přijímat většinu energetických zdrojů potřebných pro zemi z jiných zdrojů a oblastí."


Předsedkyně vlády je pro „kritický dialog" s Ruskem: „V žádném případě nechci něco lakovat na růžovo nebo skrývat: vztahy mezi Německem a Ruskem se staly komplikovanými. Jsem však přesvědčena, že návrat k těsnému partnerství je ve společných zájmech Německa a Ruska."
 
V této souvislosti se také vyslovila ve prospěch zmírnění protiruských sankcí. Očekává, že obě strany se navzájem posouvají k řešení tohoto problému: „Přirozeně včetně Ruska. Jsem však překvapena obrannými reflexemi, které pravidelně vznikají, když existují požadavky na postupné uvolnění sankcí. Koneckonců ale trestní opatření není samoúčelné. Jejich oslabení by mělo zůstat naším cílem za předpokladu, že na Ukrajině bude postupně ustanovovat mír."

(kou, prvnizpravy.cz, wiwo.de, foto: arch.)