Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

WN: Svátek s hořkou pachutí a zklamáním - výročí „Majdanu"

WN: Svátek s hořkou pachutí a zklamáním - výročí „Majdanu"

Ukrajinci oslavují páté výročí „euromajdanu" s „vybledlým nadšením" a nesplněnými naději, napsal Westfälische Nachrichten.

Ilustrační foto
21. listopadu 2018 - 04:20

Ukrajina trpí krizemi na všech frontách, napsal Westfälische Nachrichten. Hospodářství stagnuje po celé roky a vojenské konflikty na východě země a situace s Krym pouze zhoršují situaci. Vysoké ceny plynu, malé důchody a korupce - šedá obloha nad Kyjevem odráží skutečnou náladu mnoha ukrajinských občanů při pátém výročí Majdanu.

Při protestech v roce 2013 vystupovali lidé za evropskou cestu a proti „usurpaci" Ruskem. Ale od té doby „nadšení zmizelo" a naděje na změnu se pokryly ledovou krustou, uvedl autor článku

Po svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který byl údajně proruský, se v zemi dostal k moci „čokoládový král", multimilionář Petro Porošenko. Zklamal mnohé, včetně novináře Mustafy Najema, který nyní stojí v opozici vůči současné vládě. „Vybrali jsme si nereformátora," řekl. „Zabil v lidech naději."


Například Porošenko slíbil „mír", ale na východě Ukrajiny střelba neutichla, připomíná Najem. A není známo, zda bude možné najít řešení tohoto konfliktu, protože klíč k tomu je v Kremlu. Kromě toho se Porošenkovi nelíbí občanská společnost a média, poukázal ukrajinský novinář: „Nebojuje s korupcí." A ačkoli v některých oblastech došlo k posunům, zdá se, že obyvatelé země je očividně necítí.
 
„Lidé jsou zklamáni a skeptičtí," uvedl Najem. Navíc, v nadcházejícím prezidentské volbě v březnu 2019, mezi nejslibnější kandidáty budou stejné staré tváře, zejména Porošenko sám a bývalá premiérka Julie Tymošenková. Přinejmenším bitva o vlastní zemi nadále sjednocuje většinu Ukrajinců, ale současně vyvolává nacionalistické postoje. Takže k oslavám pátého výročí „Euromajdanu" s přidala hořká pachuť, uzavřela publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, wn.de, foto: arch.)