Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

WP: Americe hrozí demografická krize, a Trump zhoršuje jen situaci!

WP: Americe hrozí demografická krize, a Trump zhoršuje jen situaci!

V nadcházejících desetiletích USA hrozí demografická krize a politika současného prezidenta jen zhoršuje situaci, napsal The Washington Post.

Ilustrační foto
25. března 2018 - 07:25

Aby bylo možné tento problém řešit, je nutné zvýšit tok přistěhovalců a provést sociální reformy. Ale je nepravděpodobné, že Donald Trump by přijal taková opatření, uvedla publikace.

„Fakta jsou tvrdá. A nejtvrdší fakta se týkají demografie. A možná nejtvrdším demografickým faktem pro Spojené státy a ostatního průmyslového demokratického světa je stárnutí společnosti,“ napsal The Washington Post.

Znepokojující připomínkou toho je nedávná zpráva Úřadu sčítání lidu USA. Podle tohoto dokumentu bude rok 2030 zlomovým bodem pro Ameriku, protože do té doby budou všechny generace baby boomu starší 65 let.
 
Následně se 21% populace stane spotřebitelem zdravotních programů nebo služeb sociálního zabezpečení, v některých případech obou z nich. Po pouhých pěti letech, v roce 2035, bude poprvé v historii země počet lidí starších 65 let vyšší, než počet Američanů mladších 18 let.

Naprosto šokující zpráva o chudobě v USA!
 

Jinými slovy poměr, který udává procento neproduktivní populace ve společnosti, a je rychle rostoucí a po roce 2030 přesáhne 70%. Naposledy se byla stejně vysoká míra pozorována v letech 1960 a 1980. Ale na rozdíl od dřívějších dob, většina závislých tvoří senioři, ne děti, zdůraznilo vydání.
 
Podle něj se k překonání hrozící finanční a demografické krize musí udělat dvě věci. Za prvé, USA potřebují zvýšení počtu obyvatel, a to zejména mezi mladými lidmi. Za druhé, vláda by měla reformovat systém sociálního zabezpečení starších Američanů.
 
„Bohužel, žádná z těchto položek nejsou na pořadu prezidenta Trumpa a republikánské většiny na Capitol Hill. Naopak, oni se pohybují v opačném směru,“ stěžuje si vydání.
 
Trump podporuje návrh zákona republikánských senátorů, který omezuje nejen nezákonné, ale i legální přistěhovalectví. Dokument by měl vést ke snížení počtu migrantů přicházejících legálně každý rok do Spojených států na 500 tisíc. Přičemž Úřad sčítání lidu trvá na tom, že i pro relativně skromný populační růst v budoucnosti, by země měla přijmout 1,1 milionu lidí ročně.
 
„Bez imigrace bude porodnost ve Spojených státech nedostatečná, aby se předešlo ještě rychlejšímu stárnutí společnosti a vyššímu poměru závislosti, než se předpokládalo podle sčítání lidu,“ poukazuje list.
 
Neméně depresivníjsou vyhlídky na sociální a zdravotní pojištění, jejichž fondy budou vyčerpány v nadcházejících desetiletích. Během kampaně Trump slíbil nezabývat se tímto problémem, a bez prezidentovy podpory je nepravděpodobné, že se republikánský Kongres zapojí do řešení, uvedla publikace.
 
Demografická situace vyžaduje akci. Jedinou možností, která by měla být vyloučena - je zachování současného kurzu, uzavřel The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)