Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

WP: Mueller nenašel důkaz o Trumpově spiknutí s Ruskem!

WP: Mueller nenašel důkaz o Trumpově spiknutí s Ruskem!

Americký generální prokurátor William Barr oznámil, že zvláštní prokurátor Robert Mueller nebyl schopen najít důkaz o spiknutí amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho týmu s Ruskem během volební kampaně 2016.

Ke spiknutí nedošlo
25. března 2019 - 10:15

Informuje o tom deník The Washington Post. Výsledek více než dvouletého vyšetřování a hysterické kampaně v USA, která ho doprovázela, tak musí být pro mnohé - řečeno slabým výrazem – zklamáním. Zvláště pro demokraty, kteří po prohraných prezidentských volbách Hillary Clintonové obvinili Trumpa ze spiknutí s Ruskem.V podstatě dal výsledek vyšetřování zapravdu Trumpovi, který to označil za "hon na čarodějnice".

Zároveň Mueller informoval o „četných návrzích od jednotlivců spojených s Ruskem o pomoci kampani Trumpa".

Zvláštní prokurátor Robert Mueller nenalezl tajnou dohodu amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho týmu s Ruskem během volební kampaně v roce 2016, uvádí The Washington Post s odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti.

„Vyšetřování zvláštního žalobce neodhalilo tajnou dohodu nebo koordinaci Trumpovy kampaně nebo kohokoliv s ní spojeného s Ruskem v jeho pokusech ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016,“ uvádí zveřejněná čtyřstránková zpráva generálního prokurátora a ministra spravedlnosti USA Williama Barra.
 
Zpráva zároveň zdůrazňuje, že nebyly nalezeny žádné důkazy o tajné dohodě, „navzdory četným návrhům jednotlivců spojených s Ruskem k poskytnutí pomoci Trumpově kampani".

 
Zpráva o takzvaném „ruském případě“ však neobsahuje závěr, že Trump „spáchal zločin, ale také ho neospravedlňuje“. Takže byl Mueller v rozpacích odpovědět, zda se prezident snažil zabránit vyšetřování, uvádí noviny
 
Zvláštní žalobce se nakonec rozhodl neučinit tradiční obvinění, řekl Barr a dodal, že Mueller nechal právo rozhodnout, zda byl Trump vinen nebo se provinil na generálním prokurátorovi a jeho zástupci Rodu Rosensteinovi.
 
Barr k tomu zároveň poznamenal, že spolu se svým zástupcem „dospěli k závěru, že důkazy získané v průběhu vyšetřování vedeného zvláštním žalobcem nestačí k tomu, aby se zjistilo, že prezident bránil výkonu spravedlnosti“.

Hlavním cílem Muellera bylo zjistit, zda některý z Američanů, včetně těch z Trumpova okolí, přispěl k údajnému ruskému úsilí vměšovat se do voleb 2016.

Washington Post poznamenává, že podle otevřených dokumentů a rozhovorů se během Trumpovy volební kampaně setkalo s ruskými občany celkem nejméně 14 blízkých spolupracovníků amerického prezidenta.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)