Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

WP: Převrácení Rakky v ruiny - lekce pro USA?

WP: Převrácení Rakky v ruiny - lekce pro USA?

Spojené státy by se měly poučit z tragické situace v Rakce, proměněné v ruiny při osvobození města od militantů teroristické skupiny „Islámský stát“ (IS).

Rakka
14. února 2018 - 11:05

Uvedl to v reportáži z tohoto syrského města zahraničně politický komentátor The Washington Post (WP) David Ignatius.

Ačkoliv lze jeho postřehy jen přivítat, je zajímavé, že přes obludnou destrukci města ani jednou nezazněla (což jindy a vždy znělo na adresu Ruska při osvobozování jiných syrských měst) slova o „válečném zločinu“.

Zdůraznil, že tragédie Rakky, která byla jedním z nejhorších od druhé světové války a „je varováním před pokusy o zničení ... aniž by byla jasná představa, co tím bude následovat“.

„Ruský prezident Vladimir Putin nadále trvá na tom, že Spojené státy ukázaly pošetilost podporou svržení moci v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libyi bez řádného plánování na „později“, a může mít pravdu,“ napsal komentátor. „Příliš často bylo (výsledné vakuum) zaplněno militanty, zahraničními žoldáky a přívrženci kultu smrti."

Rusko Západu: Vaším úspěchem bylo kobercové vybombardování Rakky!

Ignatius poznamenal, že „osvobozením Rakky od kalifátu (IS) Spojené státy a jeho spojenci téměř toto město zničili". Washington se z toho musí poučit. „Byla to válka, ale musíme se velmi snažit, abychom nedovolili opakování takových bojových akcí," zdůraznil novinář WP.

Rakka sloužila jako hlavní pzákladna gangů teroristické skupiny „Islámský stát" v Sýrii. Ona byla osvobozena (tedy to, co z ní zbylo) 17. října loňského roku arabsko-kurdskými útvary, členy koalice sil demokratické Sýrie (SDS). Byly podporováni vojenskou aliancí vedenou Spojenými státy.


Moskva a Damašek opakovaně upozorňovaly na situaci v Rakce, když zvláště 29. listopadu ruský stálý zástupce při OSN, Vasilij Nebenzia řekl, že USA a jejich spojenci se snaží „zakrýt vážné důsledky své vojenské operace“ na osvobození syrského města. Ostatně Sýrie poslala dopis Spojeným národům, v němž se uvádí, že letectvo koalice uspořádalo „krvavý masakr, který stál tisíce životů, a samotné město vyhladili z povrchu země“.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: youtube)