Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

WP: Rozhovory s Tálibánem připomínají porážku ve Vietnamu!

WP: Rozhovory s Tálibánem připomínají porážku ve Vietnamu!

Současná jednání USA s Tálibánem připomínají Pařížskou mírovou dohodu, která ukončila vietnamskou válku, napsal v článku pro Washington Post bývalý velvyslanec USA v Afghánistánu Ryan Crocker.

Ilustrační foto
1. února 2019 - 11:04

„Tehdy, jako nyní, bylo jasné, že tím, že si sedáme k jednacímu stolu, se vzdáváme," zdůraznil autor článku.

Spojené státy v současné době jedná s Talibanem, uvedl Ryan Crocker. V pondělí byla oznámena rámcová dohoda vyzývající k příměří, což by mohlo vést k úplnému stažení amerických jednotek z Afghánistánu. Současně se Tálibán zavazuje, že nebude hostit teroristické organizace, které by mohly ohrozit bezpečnost Spojených států.
 
Jinými slovy, Tálibán slibuje, že se nebudou opakovat útoky z 11. září 2001.
 
Tato rámcová dohoda, jak autor poznamenal, byla dosažena bez účasti afghánské vlády. Talibán i nadále tvrdí, že odmítá jednat s vládou, protože ji považuje za „nelegitimní loutku americké okupace".
 
„Tím, že souhlasíme s touto žádostí Tálibánu, popíráme legitimitu vlády, o které deklarujeme naši podporu," zdůraznil Crocker.
 
Podle něj se současný proces jednání, bohužel, podobá Pařížské mírové dohodě během války ve Vietnamu.
 
„Tehdy, jako nyní, bylo jasné, že když se posadíme na vyjednávací stůl, vzdáme se: prostě jsme diskutovali o podmínkách naší kapitulace," podtrhl bývalý velvyslanec.


Autor je přesvědčen, že Tálibán přijme řadu závazků, protože ví, že když Američané odjedou a skupina se vrátí, Spojené státy nebudou mít žádnou možnost, jak donutit Tálibán k plnění těchto povinností.
 
Ryan Crocker se domnívá, že by se tomu nemělo dojít. Spojené státy mohou oznámit, že jednání nepřekračí rámcovou dohodu, pokud nebude afghánská vláda plně zapojena do procesu vyjednávání. Americká strana podle autora může také prohlásit, že její armáda zůstane v Afghánistánu tak dlouho, jak dlouho bude současná vláda chtít, protože bude bránit nejen zájmy národní bezpečnosti USA, ale také klíčové hodnoty, jako jsou práva afghánských žen.

 
„Prezident Barack Obama v Iráku prokázal, že Spojené státy nemohou válku ukončit vlastních sil sil - bojový prostor prostě získají naši protivníci. V Afghánistánu má prezident Trump na výběr. Může následovat Obamův příklad a ponechat zemi Talibánu nebo dokázat, že Spojené státy mají zájmy, hodnoty a spojence a že to vše budou bránit," shrnul bývalý americký velvyslanec v Afghánistánu svůj článek pro The Washington Post. Ryan Crocker.

Skutečností ovšem je, že americké síly, které vedou v Afghánistánu vůbec nejdelší válku Spojench států, nehledě na to, že na ni vynaložily milardy dolarů, prohrávají. A samotný Washington zabředl do slepé uličky a nyní hledá východisko, jak by z této situace vyvázl bez velkých ztrát.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)