Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

WP: Trump nadhodnocuje alianci se Saúdskou Arábií!

WP: Trump nadhodnocuje alianci se Saúdskou Arábií!

Saúdská Arábie nejen nepomáhá Washingtonu realizovat jeho plány na Blízkém východě, ale svými činům „podrývá" politiku Spojených států v regionu, napsal The Washington Post.

Ilustrační foto
22. listopadu 2018 - 10:10

Nicméně to hlavu Bílého domu neobtěžuje. Upřednostňuje mluvit o velkém přínosu Rijádu k americkému hospodářství, přestože jeho slova jsou v rozporu s realitou.

Když Donald Trump hovoří o alianci USA s Saúdské Arábie, málokdy zmíní, jestli mu nějak pmohla dosáhnout jeho deklarovaných cílů na Středním východě - „zkrotit“ Írán, k ukončení izraelsko-palestinského konfliktu a vymýcení islámského terorismu. Místo toho hlavu Bílého domu hovoří hlavně o tom, kolik peněz Saúdi utrácejí v Americe, uvedl The Washington Post.

Je pozoruhodné, jak Trump reagoval na otázku o zjištění CIA, že za vraždou novináře Jamala Chášukdžího stál korunní princ a de facto vůdce Saudské Arábie Mohamed bin Salman. „Dávají nám spoustu pracovních míst. Dávají nám spoustu obchodů," řekl prezident.
 
„Byl to opravdu vynikající spojenec ve vývoji výroby a ekonomiky," dodal s odkazem na nákup amerických zbraní Rijádem. „Víte, já jsem prezident. Musím vzít v úvahu mnoho faktorů."
 
Možná, že Trumpa, na rozdíl od svých dvou předchůdců, se nijak zvláště netýká protiteroristická spolupráce a podpora strategickým cílům Washingtonu v tomto regionu. Jiní členové jeho administrativy, včetně viceprezidenta Mika Pence, se však zjevně obávají, napsaly noviny.
 
V Kongresu se rozšiřuje dvoustranická koalice a obviňuje prince bin Salmana ze smrti Chášukdžího a vyžaduje tvrdé tresty. Navíc někteří současní i bývalí představitelé USA, stejně jako experti na Blízký východ jsou přesvědčeni, že společné zájmy v každém případě pomohou zachovat klíčové vztahy mezi Washingtonem a Rijádem.
 
Pokud Bílý dům podnikne „vážná opatření" proti Saúdům, pak „budou chtít nějakým způsobem reagovat, ale radši nebudou zhoršovat situaci", řekl bývalý vysoký zaměstnanec amerických tajných služeb v rozhovoru s listem. „Možná nám přestanou poskytovat podporu na trhu s ropou, nebo mohou uzavřít velké dohody o koupi zbraní s Rusy nebo Číňany ... To můžeme přežít," řekl.
 
Zdroj Washington Postu také naznačil, že vztah mezi americkou zpravodajskou službou a Saúdskou Arábií přežije „tlak" Washingtonu na Rijád. „To je pro obě země příliš důležité," vysvětlil.
 
Jiní odborníci se domnívají, že dokonce i vážné zborcení vztahů bude "malou ztrátou". Koneckonců, saúdské peníze a strategická spolupráce nejsou tak významné, jak se zdá. Navíc některé akce Rijádu pravděpodobně „podkopaly cíle Spojených států v tomto regionu", zdůraznila publikace.


Jedná se zejména o Írán. Trumpova administrativa a vládci v Rijádu považují tuto zemi za největší hrozbu v regionu. Současně ale Saúdští jedinci „chtějí držet amerického kabátu, zatímco bojuje", uvedla Ann Pattersonová, kariérní diplomatka a odbornice na Střední východ.
 
Spojené státy chrání mořské trasy, po kterých je vyvážena saúdská ropa. Americké letectvo usiluje o porážku „Islámského státu“ a oslabuje sílu Bašára Asada v Sýrii. Svoji činnost provádějí ze základen umístěných v Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru. Současně významný kontingent americké armády opustil Saudskou Arábii v roce 2003 na žádost místních úřadů a od té doby se nevrátil.
 
Administrativa Trumpa už dlouho plánuje vytvořit v Teheránu novou politickou a vojenskou alianci, která sjednotí země Perského zálivu. Tento projekt se však pozastavil kvůli odmítnutí Saúdské Arábie obnovit vztahy s Katarem, uvedla publikace.
 
Navíc Saúdská Arábie vede válku v Jemenu, kde byly zabity tisíce civilistů v důsledku bombardování a rozsáhlé humanitární katastrofy. Pomoc při logistice a zpravodajství, kterou poskytla USA v Rijádu v této operaci, vyvolala nespokojenost v americké společnosti a Kongresu a zabití Chášukdžího pouze přililo olej do ohně, uvedl článek.
 
Z hospodářského hlediska není ani spojenectví mezi Rijádu a Washingtonem tak jasné. Nová zpráva od Williama Hartunga z Washingtonského centra pro studium mezinárodní politiky (CIP) říká, že prodeje zbraní, kterými se Trump pyšní, jsou jen „chimérami".
 
Prezident uvedl, že dokázal vyjednat prodej amerických zbraní ve výši 110 miliard dolarů Rijádu, ale většina těchto transakcí byla uzavřena pod Obamou a byla spekulativní. Konečné prodeje  Trumpa dosáhly 14,5 miliardy dolarů.
 


Současně Hartung poukazuje na to, že prodej zbraní Saudům vytváří v nejlepším případě jen desítky tisíc pracovních míst ve Spojených státech, a ne stovky tisíc nebo dokonce milion, jak tvrdil Trump.

Navíc podle výzkumníka bude mnoho pracovních míst vytvořených v důsledku těchto transakcí nakonec převedeno z Ameriky do Saúdské Arábie. Zvláště vzhledem k tomu, že prince bin Salman ve svém plánu hospodářské diverzifikace trvá na tom, že společná výroba techniky by měla dosáhnout 50%.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)