Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Cestě Ukrajiny do EU zabránila korupce a Nizozemsko

WSJ: Cestě Ukrajiny do EU zabránila korupce a Nizozemsko

Summit EU - Ukrajina přinesl na obou stranách jak radost, tak zklamání, píše se v článku The Wall Street Journal.

Donald Tusk, předseda Evropské rady
18.červenec 2017 - 07:20

Brusel neměl Kyjevu nabízet vyhlídky na členství v EU, neboť tomu bránilo Nizozemsko. Ve stejné době, i přes určitý pokrok Ukrajiny na reformní cestě, země čelí akutním problémům s korupcí.

President Porošenko byl na vrcholu, chtěl předvést nejnovější úspěchy Ukrajiny na cestě k uskutečnění evropských nadějí. Předseda Evropské rady Donald Tusk mu daroval kopii dohody o přidružení s Evropskou unií, ratifikovanou minulý týden.

Kromě toho tento summit znamenal jisté vítězství pro EU. K překvapení mnohých se Bruselu podařilo udržet jednotnou frontu své politiky vůči Ukrajině a Rusku, a to navzdory nejednotnosti v EU.

Kyjev chtěl summit uzavřít  přijetím společného prohlášení, které by otevřeně podpořilo ambice Ukrajiny na vstup do EU. Místo toho, Donald Tusk jen přečetl  preambuli k dohodě, v němž přivítal „evropskou volbu“ Ukrajiny.


Tusk zdůraznil, že dohoda nenabízí Kyjevu členství v EU. Je možné, že v krátkodobém horizontu odmítnutí EU členství Ukrajině neznamená nic, protože obě strany pochopily, že to bude trvat roky, ne-li desetiletí, než Ukrajina bude připravena vstoupit do EU. Mezitím Brusel bude i nadále poskytovat Kyjevu technickou a finanční pomoc k evropské integraci.
 
Nicméně nedostatečné vyhlídky na členství v EU znepokojují Kyjev. Kyjev zopakoval, že cílem Vladimira Putina je, aby se Ukrajina nestala členem EU.

Rasmussen: Ukrajina není ve slepé uličce, to jsou sprosté pomluvy

Autor článku upozorňuje, že Kyjevu  se málem podařilo vyrovnat rozpočet a inflace dosáhla méně než 10%. Navzdory tomu, že Kyjev vytvořil až šest institucí v boji proti korupci, neproběhl žádný protikorupční soud, jako kdyby na Ukrajině nebyly žádné případy korupce.

Pro maximalizaci kyjevských šancí na úspěch, musí EU najít způsob, jak snížit politické náklady  ukrajinských reforem, píše se v článku.
 
(rp,prvnizpravy.cz, wsj, foto:arch.)