Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Euroskeptici nezničí Evropskou unii, ale spíše ji zachrání!

WSJ: Euroskeptici nezničí Evropskou unii, ale spíše ji zachrání!

Pro lídry Evropské unie v Bruselu a jejich příznivci v členských státech musí znít teze amerického The Wall Street Journal stejně lahodně, jako škrábání nehtů po školní tabuli.

Evropský parlament
19. února 2019 - 11:04

V květnových evropských volbách do parlamentu mohou euroskeptici v Evropě získat třetinu míst, předpokládá The Wall Street Journal. To však nejen nepoškodí Evropskou unii, ale také prospěje jejímu parlamentu a přidá k němu politickou rozmanitost, napsal deník..

V květnu tohoto roku se budou konat pravidelné volby do Evropského parlamentu. A tyto volby v Bruselu očekávají s rostoucím strachem, napsal The Wall Street Journal. V letošním roce totiž mohou euroskeptici získat třetinu míst v parlamentu, což jim umožní zablokovat nejdůležitější celoevropské projekty. Existuje však způsob, jak zabránit tomu, aby se EU zničila: „nesnažit se je zastavit", tvrdí publikace.

Doposud byl parlament zastoupen hlavně zástupci centristických stran, jejichž volby se konaly na velmi nízké účasti. Jejich prioritou bylo především posílení evropské integrace a samotný Evropský parlament se dlouhou dobu téměř nezúčastnil pro Evropu nejdůležitějších rozhodnutí.
 
Nicméně, jak noviny poznamenaly, „všechno se  v květnu změní". Faktem je, že po volbách v roce 2014 v Evropě se pozice poslanců, které jsou spojeny výhradně myšlenkami euroskepticismu a jsou velmi úspěšné v získávání voličů, značně posílily.


Mezitím řada institucionálních změn nejen obohatila Evropský parlament skutečnou mocí, ale také změnila  v něm rovnováhu moci. Zejména třetina parlamentních křesel umožní euroskeptikům blokovat taková rozhodnutí, jako uzavření obchodních dohod, rozšíření sankcí proti Rusku a souhlas s rozpočtem EU.

Po dlouhá léta se proevropská hnutí snažila posílit parlament, jejíž členi by byli s velkým nadšením voleni, což by nakonec vytvořilo demokratický rámec pro posílení evropské integrace. A když  konečně první dva body vešly v platnost, voliči s nadšením posunují EU zcela jiným směrem.

To však není nutně pro EU špatné. Ačkoliv si to nepřejí, mohou euroskeptici naopak unii zachránit. Takže to přinese nový proud a trochu rozmanitost Evropskému parlamentu a zvýší se jeho význam u voličů. To, navzdory všem negativním aspektům, pomůže EU, tvrdí list.
 
Samozřejmě, podle The Wall Street Journal, by  se EU neměla vzdát svého postoje k otázce protiruských sankcí, ale je to výhradně „otázka moudrosti". Euroskeptici se navíc pomohou Parlamentu soustředit se na to, co je "dobré pro Evropany, a ne to, co je dobré pro evropské instituce", dodal americký deník.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)