Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Kim Čong-un je připraven jednat s USA o denuklearizaci Koreje

WSJ: Kim Čong-un je připraven jednat s USA o denuklearizaci Koreje

Severní Korea je připravena diskutovat o likvidaci jaderných zbraní, uvedl americký department. Tím se otevírá cesta  k summitu mezi Kim Čong-unem a prezidentem Donaldem Trumpem.

Kim Čong-un a Si Ťin-pching
9. dubna 2018 - 07:20

Severní Korea oznámila Spojeným státům, že Kim Čong-un je připraven diskutovat o denuklearizaci Korejského poloostrova a otevřel tak cestu pro vrcholné setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Zprávu uvedl The Wall Street Journal s odkazem na nejmenovaného zástupce správy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

„Spojené státy obdržely potvrzení, že Kim Čong-un je připraven jednat o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova,“ uvedl zdroj.

Úředníci departmentu USA ale neřekli  kdy a za jakých okolností byla taková zpráva poskytnuta, ale zástupci KLDR a USA ji potvrdili.

Již dříve bylo oznámeno, že představitelé Spojených států a Severní Koreje uskuteční před  summitem Trump - Kim Čong-un tajnou schůzku.

Roček: Americká válečná paralympiáda láká


Úředníci v Tokiu se domnívají, že Severní Korea se pokouší rozdělit jednotnou frontu, která spojuje USA s východoasijskými spojenci k prosazování mezinárodních sankcí vůči KLDR. Tokio se nyní  pravděpodobně zaměří na posilování třístranné soudržnosti se Soulem a Washingtonem.

Vláda Abeho zůstává na pozicích dodržování diplomatické a ekonomické nátlakové kampaně bez ohledu na „olympijské rozmražení“ mezi oběma Korejemi. Potvrdila, že podpora dialogu se Severní Korejí by se skutečně rovnalo podpoře jejího jaderného programu.

"Zdá se, že Severní Korea nemá v úmyslu upustit od svého jaderného programu," řekl japonský vládní úředník.


(rp,prvnizpravy.cz,wsj,foto:arch.)