Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Obama byl naivní, když předpovídal Rusku „syrskou bažinu“

WSJ: Obama byl naivní, když předpovídal Rusku „syrskou bažinu“

Vladimir Putin nedávno ratifikoval dokument, podle něhož si Rusko pronajato na 49 let leteckou základnu Hmeymim, napsal The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
1.srpen 2017 - 10:15

Moskva tak posílila svou pozici v Sýrii a ukázala, že Barack Obama byl v roce 2015 naivní, když prohlásil, že Rusko vleze do „syrské bažiny“.

Vladimir Putin potvrdil, že Rusko vyhostí 755 amerických diplomatů v reakci na nové sankce přijaté minulý týden v americkém Kongresu, uvedl The Wall Street Journal. Ale ještě nepříjemnějším momentem  pro Trumpovu administrativu okamžiku byla skutečnost, že ruský vůdce „konsolidoval strategické zisky Ruska v Sýrii“ minulý týden.
 
Jak publikace připomněla, minulou středu Putin ratifikoval dokument, podle něhož Ruskozíská do pronájmu na dobu 49 let leteckou základnu Hmeymim, která se nachází v blízkosti syrského města Latakia. Moskva využívá, podle listu, tuto základnu od roku 2015 pro operace „za účelem ochrany sil Bašára Asada“, pro útoky na „povstalce podporované USA“ a poskytuje krytí pro operace íránských islámských revolučních gard.

Turecká agentura „napráskala“ údaje o základnách USA v Sýrii! 

 
Na ruské základně je velké množství útočných a obranných zbraní, včetně stíhaček Su-35, úderné vrtulníky, protiletadlové raketové systémy S-300, které představují potenciální hrozbu pro vzdušné operace USA a NATO.

Dlouhodobý pronájem letecké základny Hmeymim pak podle The Wall Street Journalu posílil pozici Putina jako „hlavního obhájce Asadova režimu“ a také prý slouží jako zpráva pro region, že zde Moskva hodlá zůstat i po pádu „hlavního města Islámského státu“ Rakky.
 
„Toto posílení ruské přítomnost dokládá naivitu prohlášení Baraka Obamy z roku 2015, že Rusko v Sýrii vleze do „bažiny". Obama odmítl v Sýrii jednat vytvořil pro Putina příležitost k zásahu. A to musí být také dávkou reality pro prezidenta Trumpa, který doufá, že je Rusko připraveno spolupracovat a najít diplomatické řešení ke stabilizaci situace v Sýrii. Jediným řešením, které chce Putin je vítězství Asada, Íránu a Kremlu,“ shrnul The Wall Street Journal.

To vše může být i pravdou, až na to, že se The Wall Street Journal „citlivě“ vyhnul skutečnosti, že Spojené státy vytvořily v Sýrii nejméně deset ilegálních vojenských základen. A kdybychom parafrázovali americké noviny, pak je Trumpovým cílem vítězství podivných islamistických militantních "demokratů", sunnitských (protiíránských a protišíitských) sil a Washingtonu. A pokud jde o Baracka Obamu, lze souhlasit, že se ve své naivitě mýlil – do syrské bažiny zapadají nyní především Spojené státy samy.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)