Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Orbán nehodlá měnit vztah s Ruskem a Čínou pod tlakem USA a NATO!

WSJ: Orbán nehodlá měnit vztah s Ruskem a Čínou pod tlakem USA a NATO!

Nedávno se Washington snažil přesvědčit spojence NATO, aby odolávali rostoucímu vlivu Ruska a Číny v Evropě, píše The Wall Street Journal.

Viktor Orbán, maďarský premiér
3. února 2019 - 07:30

Ale podle zdrojů novin v maďarské vládě Viktor Orbán řekl americkým diplomatům, že Budapešť, ačkoli bude plnit závazky NATO, nemá v úmyslu měnit svoji linii vůči Moskvě a Pekingu.

Proti pokusům Washingtonu o ustavení tvrdší linie vztahlů s Ruskem, řekl maďarský premiér Viktor Orbán americkým diplomatům, že chce, aby jeho země byla „stejně neutrální jako Rakousko", píše The Wall Street Journal.

Asistenti Orbána oznámili, že jako člen NATO Maďarsko stále oceňuje bezpečnost, kterou aliance zaručuje, a má v úmyslu i nadále vysílat své jednotky do spojeneckých akcí. Zároveň však podle slov vysokého maďarského úředníka Orbán protestuje „proti americkému tlaku na snížení vlivu Moskvy a Pekingu v Evropě".

Podle svých zdrojů noviny uvedl Orbán své výroky v prosinci 2018, kdy se předseda vlády setkal s americkým velvyslancem v Budapešti. Zástupci maďarského vůdce se však zdrželi komentáře.

Wall Street Journal připomíná, že Spojené státy se v posledních týdnech vytrvale snažily přesvědčit své spojence NATO, aby spojili své síly, aby odrazily možnou čínskou kybernetickou špionáž. A dlouho předtím Washington trval na tom, že NATO by mělo zvýšit podporu Ukrajině v jeho konfrontaci s Ruskem.


Orbán se vyslovil proti oběma americkým iniciativám. Stejně jako někteří jiní evropští vůdci maďarský předseda vlády naopak vítá čínské investice do výpočetní techniky. Budapešť je také proti tomu, aby uspořádala jednání mezi NATO a Kyjevem na úrovni ministrů, neboť podle zdrojů není Orbán spokojen s tím, že ukrajinské školy nemají dostatek maďarských jazykových tříd pro národnostní menšiny.

Maďarsko samozřejmě bude i nadále plnit své závazky vůči alianci, zdůrazňuje stejný nejmenovaný vysoký úředník. Zároveň však premiér země není ochoten sledovat americkou linii ve vztazích s Ruskem a Čínou. „Orbán chce ukázat: Ano, chceme obchodovat s Ruskem. A jsme pobouření, když nás začnou poučovat, jak se správně chovat k Číně, jako kdybychom byli agenty Číny a podobně," uvedl zdroj The Wall Street Journalu.

Podle Maďarska je problémem, že NATO bylo založeno, aby zabránilo válce obrovských rozměrů, kterou jen málokdo čeká. Dnes se ale zdá, že Spojené státy stále častěji bijí na poplach kvůli „mnoha iluzorním bezpečnostním hrozbám", včetně investic ruských a čínských společností v oblasti elektronických komunikací, energetiky a bankovnictví. Orbán je přesvědčen, že by se Budapešť měla rozebrat s těmito věcmi sama, bez vměšování spojenců. S tímto postojem souhlasí i  Česká republika.

Podle The Wall Street Journal se maďarský vůdce ocitl na vrcholu nové vlny nacionalismu v Evropě. Svým programem kritizujícím přistěhovalectví a přílišným zasahováním ze strany EU vyhrál Orbán třikrát za sebou volby. „Byl to Trump před Trumpem", jak minulý rok popsal bývalý poradce Bílého domu Steve Bannon.

Nicméně, navzdory podobnosti s americkým vůdcem, od doby kdy Trump převzal funkci prezidenta, se Orbán stále více náklání k Moskvě, než k Washingtonu. A nyní se Američané začali ptát, zda je vůbec možné spoléhat na takového spojence.


Přestože Trumpova vláda se k Budapešti chová mnohem jemněji než vláda Baracka Obamy, není vždy pro Washington najít společný jazyk s Orbánem. Spojené státy nejsou vždy schopné dosáhnout vydání z Maďarska, Budapešť preferuje koupi vojenského vybavení od evropských výrobců, spíše než u amerických výrobců. A konečně, Maďarsko odložilo podepsání dohody o vojenské spolupráci, o které Washington doufal, že bez problémů projde parlamentem.

Orbánova prohlášení přinutila americké diplomaty jednat. Takže v únoru bude muset do Maďarska přijet americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)