Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Proč Američané topí ruským plynem?

WSJ: Proč Američané topí ruským plynem?

Novinář Wall Street Journal Drew Johnson ve svém článku odpovídá na otázku, proč v některých oblastech Ameriky používají plyn pocházející z Ruska, ačkoli těžba tohoto paliva v USA se zvýšila.

Ilustrační foto
14. března 2018 - 03:20

„Problém je politický,“ vysvětluje autor článku,“ v roce 2016, úředníci z Massachusetts a New Hampshire zablokovali financování plynovodu Northeast Pipeline za tři miliardy dolarů, který by bez problémů dokázal zásobovat tři státy Nové Anglie.“

„Politici se postavili proti projektům na výstavbu plynovodů, projekty blokuje totiž stále více radikálních ekologů a tak tankery s ruským plynem přistávají v Bostonu," píše se v článku.

Skupina 350.org na sociálních sítích organizuje kampaně proti uhelným, ropným a plynárenským projektům.  "Greenpeace" prohlašuje, že je čas zanechat fosilní zdroje energie "tam, kde jsou: v zemi."  "Sierra Club" tlačí USA, aby opustily všechny fosilní paliva.


Přitom 64% americké elektřiny pochází z plynu a uhlí a 15% z obnovitelných zdrojů. „Máte-li použít mnohem dražší energie z obnovitelných zdrojů, budou účty za spotřebu stoupat. Rodiny s nízkými příjmy si  budou nuceny vybrat mezi rozsvícenými světly a jídlem na stole,“ zdůrazňuje The Wall Street Journal.

Budoucnost, kdy se využívá 100% energie z obnovitelných zdrojů, je s největší pravděpodobností technologicky nemožná. Ironií je to, že plynovody pomáhají životnímu prostředí: Elektrárny přecházejí z uhlí na zemní plyn, který uvolňuje až o 60% méně oxidu uhličitého.

Ruská média informovala o dodávce ruského plynu do USA!

Kampaně proti fosilním palivům nejsou realistické ani racionální z hlediska ochrany životního prostředí, brání výstavbu plynovodů a dalších projektů v oblasti energetické infrastruktury zvyšují náklady na energie amerických rodin a nutí je spoléhat se na Putina, aby měli teplo ve svých domovech.

(rp,prvnizpravy.cz,wsj,foto:arch.)