Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Ropní giganti jsou znepokojeni tvrdšími sankcemi proti Rusku!

WSJ: Ropní giganti jsou znepokojeni tvrdšími sankcemi proti Rusku!

Exxon Mobil a další energetické společnosti jsou znepokojeny zákonem o posílení sankcí vůči Moskvě, a prohlašují, že to by mohlo vést k odstavení ropných a plynových projektů s ruskými partnery na celém světě.

Ilustrační foto
4.červenec 2017 - 10:10

Vystoupení proti návrhu zákona společností jako je Exxon a Chevron, stejně jako zástupců dalších průmyslových odvětví, může zkomplikovat přijetí zákona, uvedl Wall Street Journal.

Lobbisté americké společnosti vyjádřili znepokojení nad některými ustanoveními dokumentu, včetně opatření, která zakazují spolupráci s ruskými občany nebo společnostmi, které spadají pod sankce po celém světě, a případnou povinnost zveřejnit informace, které se považují za soukromé. Podle zdrojů publikace, ustanovení návrhu zákona o obchodní spolupráci s ruskými partnery vyvolaly obavy u firem i z jiných odvětví – návrh pozorně sleduje například General Electric.

WSJ: Západní ropné sankce si neodskákalo Rusko, ale ExxonMobil!

„Má to dalekosáhlé důsledky pro řadu podniků a průmyslových odvětví. Mohlo by to poškodit zájmy USA a stát se výhodné pro Rusko,“ varoval výkonný ředitel American Petroleum Institute Jack Gerard.

Podle zdrojů novin může mít zákon vliv na dva projekty Exxonu mimo Rusko, v nichž má ruská společnost „Rosněfť“ podíl - v pánvi amerického státu Nové Mexiko a v kanadské provincii Alberta.

Zástupce Exxonu Alan Jeffers řekl, že společnost nezaujala pozici k novým sankcím, ale dodala zákonodárcům informace o tom, že návrh zákona by mohl „postavit americké společnosti do nevýhodné pozice oproti společnostem mimo USA“. Představitel Chevronu věc odmítl komentovat.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)