Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Ruské vyšetřování v Kongresu začíná připomínat mccarthyismus!

WSJ: Ruské vyšetřování v Kongresu začíná připomínat mccarthyismus!

Demokraté v Senátu a Sněmovně reprezentantů se zoufale snaží pokračovat ve vyšetřování „vazeb" Donalda Trumpa s Ruskem, uvedl v alarmujícím článku The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
10. ledna 2018 - 10:15

Ve svém důsledku pak kongresové výbory pro zpravodajské záležitosti stále více připomínají moderní analogii neschvalně známé Komise pro vyšetřování neamerické činnosti z 50. let.

Demokraté v americkém senátu strávili týdny, aby se pokoušeli pokračovat ve vyšetřování „spojení" Trumpa s Ruskem. Žádali o vyslýchání nových svědků a další dokumenty. Jsou tak zoufalí, že aby udrželi tento byznys nad vodou, se s jistotou se řítí k neomaccarthyismu, poukázal znechuceně The Wall Street Journal.
 
Na první pohled se takové vyjádření může zdát nesmyslné. Ale pochybnost vyvolal nedávno zveřejněný dopis na internetu April Dossové, která pracuje jako senior poradce demokratů v senátorské zpravodajské komisi, včetně jeho místopředsedy Marka Warnera.
 
Ve svém poselství se Dossová obrátil na Roberta Barnese, právníka „kontroverzního a nepříjemného" blogera Charlese Johnsona. Minulý rok se mladý muž, známý pravicovými názory, setkal s Julianem Assangem. To vedlo některá média k myšlence, že Johnson působil jako „tajný komunikační kanál" mezi týmem Trumpa a WikiLeaks.
 
Zatím neexistují žádné důkazy, které by tato tvrzení podporovaly. Zástupci Senátního zpravodajského výboru však požádali Johnsona, aby jim poskytl dokumenty, e-mailové adresy nebo textové soubory týkající se „jakékoli komunikace s Rusy", a to i v rámci volební kampaně v roce 2016.


Barnes, advokát bloggera, požádal Dossovou, aby objasnila definici „Rusů". Odpověděla, že v dopise Senátního výboru toto slovo chápají jako „lidi, které zná pan Johnson, nebo kdo, z jeho pohledu, má ruské občanství nebo původ".
 
Pokud je toto tvrzení pravdivé, ukazuje se, že se demokraté rozhodli jít dál a neomezovat se na „kriminalizaci rutinních vládních kontaktů s Rusy". Ale úředníci v přechodné vládě a v Trumpově administrativě již byli odsouzeni a důkladně vyšetřováni už jen za plnění svých přímých povinností, mezi něž patří i komunikace s ruskými úředníky nebo diplomaty.
 
Takže generální prokurátor Jeff Sessions musel v loňském roce vysvětlovat, proč si jako senátor potřásl rukou s ruským velvyslancem. Ve Washingtonu koluje vtip, že můžete dostat předvolání k soudu, i když si jen objednáte salát s ruskou omáčkou.
 
Avšak definice předložená v dopise Dossové to povyšuje na novou úroveň.

Může být interpretována tak, že člověk riskuje oficiální podezření ze strany americké vlády, pokud z Ruska pocházejí jeho rodiče nebo i vzdálenější předkové. Podle některých odhadů ruská komunita v Americe se počítá na více než 3 miliony lidí. Mezi nimi jsou dokonce i kolegové Marka Warnera v Senátu, včetně Bernieho Sanderse, poukázal The Wall Street Journal.
 
Je třeba poznamenat, že to všechno pochází z Demokratické strany, která údajně popírá skupinovou diskriminaci. Kdyby v hypotetické republikánské verzi dopisů byli „Rusové" nahrazeni „Araby" nebo „lidmi arabského původu", potom by americká levice by vybuchla vzteky a měla by na to plné právo, tvrdí deník.
 
Dopis Dossové naznačuje, že je součástí demokratických „maniakálních snah na zachování vyšetřování proti Trumpovi a Rusku za každou cenu". Vzhledem k tomu, že republikánští vůdci v Kongresu naznačili možné zkrácení šetření, se požadavky a taktika demokratů stala ještě zoufalejší.


Během práce na této záležitosti shromáždil výbor Sněmovny reprezentantů pro zpravodajství téměř 300. 000 dokumentů, uspořádal 67 výslechů svědků a vydal 18 předvolání. Provedl 11 slyšení a zkoumal 5.251 stran svědectví.
 
Zákonodárci strávili 346 dní vyšetřováním „ruského zásahu" do voleb, ale neposkytli konkrétní doporučení ohledně toho, co je třeba udělat, aby se tomu zabránilo v budoucnu. Navíc hrozí, že se výbor stane moderní verzí neslavné Komise pro vyšetřování neamerické činnosti, uzavřela publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)