Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

WSWS: Jak Američané dosáhli v roce 1996 ​​vítězství Jelcina!

WSWS: Jak Američané dosáhli v roce 1996 ​​vítězství Jelcina!

Vítězství Borise Jelcina vítězství v roce 1996 bylo zásluhou amerických politických poradců a osobně Billa Clintona, uvedl World Socialist Web Site ve svém poměrně rozsáhlém materiálu.

Boris Jelcin
25. června 2017 - 04:20

A nejen to, že dohlíželi na volební program ruského prezidenta, a sledovali průzkumy, ale některé důkazy naznačují, že tyto volby byly zmanipulované a že skutečné vítězství obdržel komunista Gennadij Zjuganov, vysvětluje autor Alan Gilman

Posledních devět měsíců Demokratická strana a takzvaná liberální média vedou „neomaccathyistickou kampaň“, představující Trumpa jako loutku Putina a označují Moskvu za nepřátelskou cizí sílu, píše World Socialist Web Site. Podle autora za tímto „politickým honem na čarodějnice“ stojí boj mezi imperialistickou zahraniční politikou USA a sklonem Trumpa ke zlepšení vztahů s Ruskem.

Aby posílily toto kampaň vylévají na veřejnost „pokrytecké projevy zděšení a šoku“ nad tím, že se každá země může pokusit zmanipulovat volby v jiném státě. Přestože je americký volební systém  prezentován jako model demokracie - je to zřejmý podvod. „Jedná se o systém, který právně umožňuje superbohaté finanční oligarchii kupovat si kandidáty, strany i volby,“ píše. Tak například ze zveřejněné korespondence Národního výboru Demokratické strany je zřejmé, že se snaží sabotovat kampaň Bernie Sanderse, což je manipulace s volebním procesem.

Pokud mluvíme o manipulaci voleb v jiných zemích, „americká vládnoucí elita, jejich mediální a politické loutky velmi dobře vědí, co říkají. Spojené státy jsou světovým lídrem v vměšování se do voleb v jiných zemích,“ zdůrazňuje autor článku s odkazem na údaje pozorovatelů. Čili v období od roku 1946 do roku 2000, Spojené státy 81krát zasahovaly do volebního procesu v jiných zemích. Kromě toho tento údaj nezahrnuje operace na svrhžení režimů a vojenské převraty, které se provedly po zvolení nežádoucí kandidátů ve státech, jako je Írán, Kongo, Guatemala, Chile a tak dále. Ve skutečnosti, poznamenaly noviny, se ukázalo, že před americkou vládou a jejími komplici skoro nikdo nebyl ušetřen, včetně jejích nominálních spojenců.

Putin: USA se vměšují do ruských voleb. Zvláště agresivně roce 2012!


Nicméně jeden případ, podle autora článku, je zvláště pozoruhodný v seznamu jejich neskrývané drzostí. A došlo k tomu, kde jinde, než v Rusku. Hovoříme o roce 1996, kdy Boris Jelcin kráčel do druhého funkčního období. Následně Bílý dům a prezident Bill Clinton osobně provedl masivní kampaň na podporu vůdce, jehož „kompradorský režim byl předvším zřízen za účelem monitorování zhroucení Sovětského svazu a návratu kapitalismu“. Ironií této situace je i v tom, že současnou obětí údajných ruských kybernetických útoků Hillary Clintonová v té době byla prezidentovou manželku, která přiložila ruku k zasahování do ruských voleb před 20 lety.

V té době, kdy Jelcin oznámil, že půjde do druhého funkčního období, byl jedním z nejvíce opovrhovaných lidí v Rusku, a to kvůli privatizaci ruské ekonomiky a její katastrofální důsledky: 50 procentní pokles HDP, hyperinflaci, rostoucí korupci, kriminalitu, kolaps zdravotnictví, úbytek potravin a pohonných hmot, nepvyplácení mezd a důchodů, poklesu životní úrovně, a kvůli válce v Čečensku.

Jelcinova opozice byla tak silná, že v roce 1993 s pomocí diktátorského dekretu o rozpuštění parlamentu a s pomocí armády potlačil protesty a zabil asi dva tisíce lidí. „Jednalo se o takzvaný demokratický charakter, který byl podporován Spojenými státy ve volbách v roce 1996,“ píše Alan Gilman.

Podle novináře dokonce okolí Jelcina vyzvalo, aby zrušil nebo odložil volby v obavě, že by mohl vyhrát jeho soupeř Gennadij Zjuganov. Nicméně „na záchranu Jelcina před pravděpodobnou politickou porážkou byli vysláni američtí političtí pracovníci“. Navíc se tato operace nijak zvláště netajila: po vítězství Jelcina, časopis Time udělal příslušný obálku a článek, v němž bylo detailně popsáno, jak s Jelcinem pracoval Joe Shumat, George Gorton a Richard Dresner.

Všichni byli americkými politickými poradci a měli zkušenosti v těchto věcech od Watergate až po pomoc Billu Clintonovi stát se guvernérem Arkansasu. Tito tři pracovali čtyři měsíce v Rusku a obdrželi 250.000 dolarů, plus veškeré náklady a neomezený rozpočet k provádění průzkumů a dalších aktivit. Aby skryli svoji totožnost, vydávali se za zásupce, kteří přišli do Ruska prodávat televizory.

Jak vyplývá z jejich počáteční studie, pro Jelcina se vyslovilo pouze 6% voličů. „Stalin měl více pozitivních hodnocení a méně negativních, než Jelcin“ řekl Dresner. Více než 60% respondentů označilo Jelcina za zkorumpovaného, více než 65% se domnívalo, že zničil ekonomiku.

Přibližně ve stejnou dobu Mezinárodní měnový fond na žádost Spojených států vydal Ruska půjčku ve výši 10,2 miliardy dolarů, což umožnilo ruské vládě „utrácet obrovské částky k úhradě dlouhodobých dlužných mezd a důchodů milionům Rusů“.

[BANNER4]

Navíc průzkumy ukázaly, že většinu znepokojuje pravděpodobnost vypuknutí občanské války voličů, což umožnilo politickým poradcům démonizovat komunisty. Jak říkali sami Američané, mnozí v Rusku pak pocítili nostalgii k Sovětském svazu, nikdo neměl rád prezidenta, ale větší obavy měli z nebezpečí nepokojů a třídní války, a proto se Jelcin zaměřil na tvrzení, že když nevyhraje, mohou vypuknout nepokoje. Úkolem bylorovněž ukázat, že Jelcin bude také čelit Americe, jako komunisté, a že je to vůdce, s kterým je třeba počítat.

Ačkoli se díky práci amerických politických poradců podařilo snížit mezeru mezi kandidáty, byl zásah Billa Clintona nezbytný, zejména proto, že Jelcin zamítl mnoho rad Američanů. Role Clintona zůstává až do konce neznáma, ale jeho asistent později sdělil, že prezident USA údajně osobně řekl, že chce, aby zvolili Jelcina, ne Zjuganova, sám sledoval údaje z průzkumu veřejného mínění, telefonoval Jelcinovi a říkal mu jak vést kampaň a co má říkat - ve skutečnosti se stal politický poradcem ruského prezidenta.S novináři časopisu Time, který zveřejnil tento příběh, hovořili sami političtí poradci zapojení do operace. V tomto článku došli k následujícímu závěru: „Rusko provedlo historický krok od své totalitní minulosti. Přišel triumf demokracie, a s ním přicházejí nástroje moderních kampaní, včetně podvodu a klamu, tak známé Američanům."

Jako autor poznamenal, mnoho lidí věří, že Jelcin přesto prohrál, a výsledky byly zmanipulované, a stejný názor vyjádřil v roce 2012 Dmitrij Medveděv. Proto by se dokonce dalo naznačit, že skutečný důvod, proč se stal příběh o amerických politických poradcích s Jelcinem veřejným, může být ještě jednodušší - mělo sloužit zakrytí zmanipulovaných voleb.

„Tento příběh podtrhuje absolutní pokrytectví CIA, Demokratické strany a médií, kteří se snaží rozdmýchat protiruskou hysterii, aby připravily agresi proti Rusku připisuje mu její zásah, který byl v minulosti výsadou Ameriky –  a určit výsledek voleb v jiných zemích,“ uzavírá Alan Gilman.

(kou, prvnizpravy.cz, wsws.org, foto: arch.)