Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

WT: Obama doufal, že využije IS jako páku na Bašára Asada!

WT: Obama doufal, že využije IS jako páku na Bašára Asada!

Dlouho předtím, než Rusko přišlo na pomoc Bašáru Asadovi, Spojené státy doufaly, že expanze teroristické organizace Islámský stát v Sýrii donutí syrského prezidenta vyjednávat s USA o své kapitulaci.

Ilustrační foto
11.leden 2017 - 22:03

Napsaly to The Washington Times s odvoláním na zvukový záznam, který byl pořízen v září 2016 během jednání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho se zástupci syrské opozice za zavřenými dvěřmi během jednání Valného shromáždění OSN.

Přestože byly oznámeny některé detaily setkání, malá pozornost byla věnována Kerryho diskusi o strategii, jejímž cílem využít rostoucí přítomnost teroristické skupiny v Sýrii a Iráku jako páky tlaku na Asada.

Lavrov obvinil USA, že chtějí využít teroristy an-Nusra pro své cíle

Prezident Obama opakovaně prohlásil, že syrský vůdce musí odstoupit a ukončit brutální občanskou válku v zemi.

Ministerstvo zahraničí v úterý důrazně popřelo jakýkoliv náznak, že administrativa vedla politiku tolerance nebo se snažila využít skupinu, také známou jako ISIS či  ISIL. Ale poznámky Kerryho vyzvedly otázky týkající se rozsahu, v jakém se Obamova administrativa snažila se získat z teroristické skupiny, aby si vynutila Asadovu kapitulaci, upozorňuje deník.


„Důvodem, proč Rusko přišlo (do Sýrie) byl, že ISIL byl stále silnější," řekl Kerry řekl na nahrávce, zveřejněné na internetových stránkách AMN News. „Islámský stát hrozil možnosti dojít do Damašku a tak dále. Dívali jsme se. Viděli jsme, že (Islámský stát) posílil, a mysleli jsme si, že by to Asada ohrozilo.“

Materiál WT opravdu vyvolává až příliš mnoho otázek, ale také objasňuje, proč Rusko opakovaně tvrdí, že činnost Spojených států byla zaměřena výhradně na rozpoutání občanské války proti Asadovi, a neváhala k tomu cynicky využít teroristické organizace.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)