Svátek má: Lucie

Zprávy

Velikost textu:

WT: V armádě USA přemýšlí o snížení věku náborů na 16 let!

WT: V armádě USA přemýšlí o snížení věku náborů na 16 let!

Nejsilnější personální krize americké armády v posledních letech vyvolala v USA diskusi o možném snížení věkové hranice náborů na 16 let, uvedl The Washington Times.

Ilustrační foto
21. července 2019 - 10:15

Kritici argumentují, že takové opatření povede ke snížení bojové schopnosti a soudržnosti ozbrojených sil. Na druhé straně se poukazuje, že již 13 zemí světa snížilo věk náborů na 16 let - mezi nimi například Spojené království, ovšem také Papua Nová Guinea.

Jedním ze způsobů, jak překonat personální problémy v americké armádě, může být snížení věku náborů, napsal Washington Times. V současné době se diskutuje o možnosti snížení minimálního věku ze 17 na 16 let.

Kritici hluboce nesouhlasí a argumentují, že takové opatření povede k řadě sociálních problémů, zatímco příznivci myšlenky poukazují na to, že Pentagon potřebuje nové metody k řešení největší personální krize v posledních letech.

 
Reakce na možnou inovaci ze strany armády a zákonodárců se dosud neprojevila, uvedla zpráva.
 
Podle marketingového ředitele společnosti Sandboxx, Shane McCarthyho, jsou faktory nevhodnosti ke službě (např. rejstříky trestů) mnohem méně časté u dospívajících ve věku 15 až 17 let. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je počet zatčení mezi mladistvými ve věku od 18 do 20 let dvakrát vyšší než u dospívajících ve věku 15 až 17 let.
 
Nicméně ne všichni mluví pozitivně o myšlence snížit věk náborů: výzkumník Peter Singer věří, že takový krok sníží bojovou účinnost a soudržnost armády, a také značně zkomplikuje život instruktorů a důstojníků.
 
Přičemž již 13 států již stanovilo limit vojenského věku mladšího 17 let: mezi nimi jsou velké mocnosti jako Velká Británie, stejně jako země s malými ozbrojenými silami, jako je Bolívie a Papua Nová Guinea.

Podle Washington Timesů, loni, poprvé za posledních deset let, americká armáda nesplnila plán odvodů: k ozbrojeným silám se připojilo méně než 70 000 rekrutů namísto plánovaných 76.500. Velení armády hodlá letos plán splnit, ale úředníci potvrzují, že situace s nábory je těžší, než kdykoliv dříve. Hlavním důvodem nedostatku je ekonomický růst, nízká nezaměstnanost a velký počet pracovních příležitostí pro mladé Američany. Analytici se navíc domnívají, že reklamní slogany americké armády jsou zastaralé a již nejsou schopny mladé lidi oslovit.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)