Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

Wyborcza: Polsko hraje se Spojenými státy za zády EU!

Wyborcza: Polsko hraje se Spojenými státy za zády EU!

Nadcházející varšavská konference o Blízkém východě měla být „mostem dohody" mezi USA a EU v Íránu, ale prozatím vypadá spíše jako pokus o oživení trojúhelníku "USA-Izrael-Polsko", píše Gazeta Wyborcza.

Írán nebyl na konferenci pozván
24. ledna 2019 - 10:10

Publikace zdůrazňuje, že to Polsko nekonzultovalo s EU před předložením návrhu konference připravované Američany, což Evropa vnímá přinejmenším jako nedostatek dobrého vkusu.

„Polsko-americká blízkovýchodní konference, která se koná od 13. do 14. února, je vnímána jako úder do společné politiky Evropské unie," řekl vysoký představitel EU pro Gazetu Wyborczu.

Na konferenci nebude Federica Mogherini. Podle zdrojů v Bruselu je na tuto dobu pro vedoucí diplomacie EU naplánována jiná cesta. Zpočátku se objevovaly spekulace, že nakonec na konferenci přijede. Rusko se jí také odmítlo účastnit. Sergej Lavrov, šéf ruské diplomacie - klíčový stát v kontextu války v Sýrii a tamní přítomnosti Íránu - přiznal, že vůbec není zapotřebí, říká novinář Paweł Wroński v polském vydání.

Podle zdrojů Gazety Wyborczy je diplomacie Evropské unie zaskočena polsko-americkou iniciativou, a jak řekl jeden z diplomatů, považuje se za dobrý nápad koordinovat (s EU) vedení takového typu akcí. Publikace obdržela informace o tom, že na posledním zasedání Rady velvyslanců byly ve vztahu k Polsku slyšeny kritické hlasy, ačkoli nebude existovat oficiální kritické postoje, aby nedošlo ke zhoršení situace. Evropská unie bude jednat jinak. Je známo, že do Varšavy by z nejvýznamnějších evropských hlavních měst měli přijet zástupci nižších politických úrovní, zdůrazňuje autor.

EU, která byla stranou podepsání jaderné dohody v roce 2015 s Íránem, po rozhodnutí Donalda Trumpa o jeho jednostranném ukončení, uvedla, že ji považuje za stále platnou. Je pravda, že uvalila sankce proti Íránu kvůli podezření, že plánuje zabít členy opoziční organizace v Dánsku, Francii a Nizozemsku.

Ministr zahraničí Jacek Czaputowicz v rozhovoru s polskou tiskovou agenturou minulý týden uvedl, že jeho země podporuje politiku EU vůči Íránu, ale spojeneční diplomaté mají podezření, že se jedná pouze o slova. Podle jejich názoru Polsko porušuje alianční solidaritu tím, že implementuje doporučení Washingtonu vůči Íránu.


Příkladem je odvolání velvyslance v Teheránu Jarosława Domańského, který svou misi plnil teprve od ledna 2018. Jak polské ministerstvo zahraničí informovalo publikaci, toto rozhodnutí se netýkalo dvoustranných vztahů a že existuje postup pro vyhoštění velvyslance. Spojené státy však doporučily snížení úrovně diplomatických institucí v Íránu. Následně polský náměstek ministra zahraničních věcí Macej Lang odjel do Teheránu na konzultaci.

Druhý příklad: již v lednu Polsko aktivně rozvíjelo spolupráci s Íránem a v přípravě existovaly dohody o využití ropných ložisek společností Orlen a plynu - PGNiG. Nyní tyto společnosti zlikvidovaly své podnikání v Íránu a přestěhovaly svou kancelář do SAE.

Podle ministra Jaceka Czaputowicze měla být Varšavská konference „mostem souhlasu" mezi Spojenými státy a EU. Je to spíše pokus o oživení trojúhelníku „Spojené státy - Izrael - Polsko", v němž by Polsko muselo hledat evropské spojence pro takový koncept.

„Pokud budeme konfrontováni s volbou, zda jsme na straně Spojených států a Izraele v politice na Blízkém východě nebo zemí, které říkají, že chtějí Izrael vymýtit z povrchu země, volba je jednoduchá," prohlásil jeden polský diplomat Gazeta Wyborcza.


Vedoucí kabinetu prezidenta Krzysztof Szczerski tvrdí, že Varšavská konference není proti nikomu namířena. Nicméně vyjádřil překvapení, že opozice podporuje íránskou politiku na Blízkém východě a zeptal se, jaké zájmy nyní spojují Polsko a Írán.

Ministr Jacek Czaputowicz v publikaci Rzeczpospolita uvedl, že cílem konference je vybudovat mír na Blízkém východě. Polsko však nepozvalo Írán na konferenci „protože by to znemožnilo běžné konzultace, protože Íránci používají jazyk, který je obtížné přijmout".

Czaputowicz potvrdil absenci ruských diplomatů. Také uvedl, že Federica Mogherini byla první osobou v EU, kterou o tom informoval. To znamená, že to Polsko nekonzultovalo s EU před předložením návrhu konference připravené Spojenými státy, shrnul novinář Paweł Wroński v Gazeta Wyborcza.

(kou, prvnizpravy.cz, wyborcza.pl, foto: arch.)