Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Yle: Finům se už tolik nechce do armády a už vůbec ne do NATO!

Yle: Finům se už tolik nechce do armády a už vůbec ne do NATO!

Jak ukazují průzkumy veřejnosti, u občanů Finska slábne ochota zaujmout osobní roli v obraně země.

Ilustrační foto
5. prosince 2018 - 10:10

Obliba stávajícího odvodového systému i nadále klesá. A čím dál tím méně Finové podporují myšlenku vstupu do NATO, informoval deník Yle.

Ochota Finů k účasti na obraně země nedávno klesla, uvedl Yle. O tom svědčí údaje z průzkumu finského parlamentního poradního výboru pro obranu (MTS). Zvláště nápadné je, že „ochota k obraně" mezi finskou mládeží se snížila, poznemenal článek. Rovněž mezi Finy ztrácí myšlenka vstupu do NATO na popularitě.

Respondenti byli zejména požádáni, aby odpověděli na otázku: „Pokud se na Finsko uskuteční útok, myslíte si, že by Finové měli odrazit útok se zbraní, i když je výsledek nepředvídatelný?" 66% respondentů odpovědělo kladně - a tato hodnota je o 6% nižší, než v loňském roce, vysvětlil Yle.

 
Je pozoruhodné, že předchozí indikátor ochoty Finů bránit zemi klesl pod 70% až v roce 1989. A „přání bránit se" byla zvláště patrná u finské mládeže mladší 25 let, uvedl článek. Současný systém povinného výcviku mužů v zemi podporuje 74% respondentů, což je o 7% méně než v loňském roce. Obzvláště popularita tohoto systému klesá mezi mladými lidmi ve věku 15 až 34 let, opět vysvětlil Yle.
 
Nicméně „připravenost na obranu země podle svých možností" je stále na poměrně vysoké úrovni a činí 84%. Přestože je o 3% nižší než v loňském roce, poukázal článek.
 
Myšlenka na vstup Finska do NATO i nadále ztrácí popularitu. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění nyní pouze 20% Finů podporuje členství Finska v Severoatlantické alianci, dodal Yle.

(kou, prvnizpravy.cz, yle.fi, foto: arch.)