Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: Konzultace v Kyjevě? S kým? To je lepší jít do Washingtonu!

Zacharová: Konzultace v Kyjevě? S kým? To je lepší jít do Washingtonu!

Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová komentovala odvolání ukrajinského velvyslance v Radě Evropy na konzultace do Kyjeva po rozhodnutí o vrácení Ruska do Rady Evropy.

Maria Zacharová, oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí
26. června 2019 - 09:01

„Pro konzultace do Kyjeva, promiňte, s kým? Pokud se velvyslanec vydá na konzultace do Kyjeva, pak tam nikdo není. Je lepší jít hned do Washingtonu, ne tak pro neúspěch setkání, ale pro cirkus během neúspěchu, “ napsala na Facebooku.

Podle Zacharové byla „pečlivě připravena speciální operace proti Rusku v Radě Evropy“. Jak dodala diplomatka, pobaltské země, Polsko a Gruzie během zasedání podpořily ukrajinskou delegaci.

„A provokace v Tbilisi byla hojně prezentována  v západních médiích a sociálních sítích, aby vytvořila efekt „příští moskevské agrese“, upozornila Zacharová.

Již dříve ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin řekl, že Kyjev stáhne velvyslance z Rady Evropy po usnesení, které umožňuje ruské delegaci vrátit se do Rady Evropy.


Dne 25. června přijala Rada Evropy usnesení, v němž vyzvala ruskou delegaci k účasti na červnovém zasedání. 118 poslanců ze 190 přítomných hlasovalo ve prospěch návrhu, 62 hlasovalo proti, deset se zdrželo hlasování.

Mezi těmi, kdo hlasovali proti usnesení o pozvání ruské delegace, byli zástupci Gruzie, pobaltských států a Spojeného království. Později poslanci Rady Evropy zpochybnili pravomoci ruské delegace. Tato otázka bude posouzena 26. června.Rada Evropy je mezinárodní organizace spojující 47 zemí Evropy. Tato instituce dále zahrnuje šest pozorovatelských zemí: Vatikán, Kanadu, USA, Mexiko, Japonsko a Izrael. Rada Evropy je nezávislá na Evropské unii a funguje na principu diskuze a hledání společných řešení v ekonomických, sociálních, kulturních, vědeckých, právních a administrativních otázkách a v udržování a rozvoji základních lidských práv a svobod. Zatímco Evropská unie funguje na principu supranacionality, Rada Evropy je založená na mezivládním principu. Sídlo se nachází ve Štrasburku, přičemž pod tuto instituci spadá rovněž Evropský soud pro lidská práva sídlící ve stejném městě.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)