Svátek má: Havel

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: Lži vlády Mayové se projevují stále jasněji!

Zacharová: Lži vlády Mayové se projevují stále jasněji!

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová zdůraznila na svém Facebooku, že „mnohé lži vlády Theresy Mayové jsou stále jasnější“.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
4. května 2018 - 08:30

Reagovala tak na prohlášení prezidenta České republiky Miloše Zemana v televizi Barrandov s odkazem na tajné služby, že se malé množství nervově-paralytického „Novičoku“ vyrábělo a skladovalo v Česku (tedy zemi NATO) a následně bylo zničeno. Mělo se jednat o látku A 230 z rodiny „Novičoků“.

Podle Zacharové je tak britská vláda, vedená premiérem Mayovou, již potřetí nachytána, že lže.

„První lež vlády Theresy Mayové, že britští odborníci zjistili zemi výroby chemické látky, kterou byli údajně otráveni Skripalové, oficiálně popřeli sami britští odborníci v čele s vedoucím laboratoře Porton Down,“ napsala.

Dalším případem šíření nepravdivých informací, byla skutečnost, že Rusko má údajně motiv pro otravu bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dceru Julií. Zacharová poznamenala, že tyto informace ruská stranu popřela „včetně uvedení faktů ohledně pravidelného porušování mezinárodního práva, etiky a morálky Spojeným královstvím“

Třetí lží je, že jedovatá látka, která byla údajně použita proti Skripalům v britském Salisbury, byla vyrobena v Rusku.

„Popřel to prezident České republiky, který potvrdil vývoj této látky jeho zemí,“ uzavřela Zacharová.

V Porton Downu nedokázali, že Skripal byl otráven látkou z Ruska!!!
Britské MZV odstranilo tweet o ruském původu „novičoka"!
Prezident Miloš Zeman informoval, zda byl novičok na území Česka

Rusko předtím odmítlo, že by se „Novičok“ vyvíjel a v SSSR nebo Ruské federaci, a naopak obvinilo některé země z jeho vývoje, například Českou republiku, Švédsko nebo USA.

Možnost, že se na území České republiky vyvíjel, skladoval „Novičok“ dříve rozhodně popřeli jak premiér Andrej Babiš, ministři obrany Martin Stropnický a Karla Šlechtová, ale také generál Šedivý. V reakci na slova prezidenta reagovali opět negativně s podivným dovětkem, v němž kladli důraz na to, že „nyní žádný novičok na  území ČR není“ (Šlechtová) nebo, že „ČR dodržuje všechny dohody a já můžu garantovat, že na našem území se žádné takové zbraně nenacházejí“ (Stropnický). Ovšem výsledky šetření BIS a Vojenského zpravodajství poskytnutého prezidentovi vypovídají, že se jedná o rok 2017 a ukazuje, že tito představitelé, kteří popírali jakoukoliv existenci výroby a testů jedovatých látek typu „Novičok“ na území ČR, klamali veřejnost.

To samozřejmě ještě neznamená, že jedovatá látka použitá v Salisbury pocházela z Česka (tam měla být podle Britů použita látka A 234). A premiér Babiš se ostře ohradil proti takovému náznaku. Ale trapná pachuť podivného popírání zde zůstává.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)