Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová radostně doporučila Porošenkovi „podřídit se vůli“ Putina!

Zacharová radostně doporučila Porošenkovi „podřídit se vůli“ Putina!

Reagovala tak se značnou ironií na reakci ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, který se dusil rozhořčením ohledně dekretu o zjednodušení vydávání ruských pasů občanům LLR a DLR.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
27. dubna 2019 - 06:20

Diplomatka připomněla, že během volební kampaně se ukrajinský vůdce nepostavil proti svým oponentům, ale proti ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Tehdy jeho štáb rozmísťoval na ulicích ukrajinských měst billboardy s heslem „Buď Porošenko, nebo Putin".

„Porošenko volby prohrál. Ukazuje se, že je neprohrál proti někomu, ale proti Putinovi. No, takže Petro Alexejeviči nyní máte poslouchat vůli toho, s kým jste, podle vašich vlastních slov, soutěžil a s kým jste, podle vlastní logiky, prohrál," napsala na Facebooku.

Ve středu Putin podepsal dekret o zavedení zjednodušeného postupu pro udělení ruského občanství obyvatelů některých oblastí Luhanského a Doněckské oblasti Ukrajiny. Prezident vysvětlil, že nemá chuť vytvářet Kyjevu problémy, ale situace v oblasti lidských práv v Donbassu překračuje přípustné meze. Porošenko nazval rozhodnutí Kremlu „aktem agrese" a „zásahem do vnitřních záležitostí země".


Tato reakce  ruského prezidenta překvapila. Jak Putin poznamenal, mnoho zemí uplatňuje stejný vzor. Jako příklad uvedl ruský lídr Polsko, které již několik let vydává pasy Poláků, stejně jako Maďarsko a Rumunsko.

Stálý zástupce Ruska v OSN Vasilij Nebenzja rovněž poznamenal, že stovky tisíc obyvatel Donbasu žádali o ruské občanství ještě před Putinovým dekretem.

Minulý týden proběhlo druhé kolo prezidentských voleb na Ukrajině, kde úřadující hlava státu prohrál s vělkým odstupem s Vladimirem Zelenským, který získal více než 73 procent hlasů.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)