Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová řekla, proč byl zapotřebí „případ Skripal“!

Zacharová řekla, proč byl zapotřebí „případ Skripal“!

„Případ Skripal“ byl zapotřebí, aby se odůvodnily údery Spojených států a Británie na Sýrii, a nyní ustoupil do pozadí, prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
30. dubna 2018 - 11:04

„Říkali jsme, jakmile začal „případ Skripal“, že všechno je propojené se Sýrií. A útok na Sýrii byl proveden. „Výborně“. Již v této fázi bylo téma samo o sobě, zdá se, že (odůvodněním) ... sázky, s níž počítali.. Zdá se, že to vyplatilo,“ řekl Zacharová v televizi „Rusko 1“.

Poznamenala, že od té doby zájem britského tisku o „případ Skripal“ prakticky ztratil.

Žádný důkaz o použití chemických zbraní v Sýrii ve Spojeném království nebyl, ale zato „měli  v rukou informace o tom, že Rusko napadlo Spojené království s použitím chemických zbraní“, poukázala Zacharová.

Lavrov: Máme důkazy o spojení Londýna s "chemickým útokem" v Sýrii!

Mluvči doplnila, že ruský Vyšetřovací výbor, ruské velvyslanectví a ministerstvo zahraničí „vás potěší zprávami z fronty“. „My máme o čem mluvit,“ dodala.

Navíc nemá Ruská federace již téměř dva měsíce žádný přístup k ruským občanům, „nic o nich neví, což je hrubým narušením mezinárodních norem“.

V britském Salisbury byli 4. března otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julie, což vyvolalo velký mezinárodní skandál. Londýn tvrdí, že v otravě Skripala látkou A234 byla zapojena ruská vláda, což Moskva kategoricky popřela.

Spojené státy, Velká Británie a Francie v noci ze dne 14. dubna, vypálil rakety na syrské vládní objekty, neboť se v nich podle jejich názoru používají k výrobě chemických zbraní. Syrské úřady opakovaně uvedly, že celý chemický arzenál byl odvezen ze země pod kontrolou OPCW. Ruský prezident Vladimir Putin označil raketová útok za akt agrese proti suverénnímu státu, a to navzdory skutečnosti, že žádní ruští vojenští odborníci, ani místní obyvatelé nepotvrdili fakt chemického útoku, který se stal záminkou pro útoky.

(kou, prvnizpravy.cz, russia.tv, foto: arch.)