Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: Rusko se otevřelo Západu a ten ho obklopil ostnatým drátem!

Zacharová: Rusko se otevřelo Západu a ten ho obklopil ostnatým drátem!

Přes ruské snahy o zlepšení vztahů se západními zeměmi, ti druzí vynakládají velké úsilí na zastrašení své populace pomyslnou hrozbou z Ruska, řekla rozhovoru pro Hufvudstadsbladet mluvčí ruského MZV Maria Zacharová.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
19. června 2018 - 04:20

Třebaže se jedná o poměrně rozsáhlý rozhovor, čtenáři by o něj neměli přijít, protože vysvětluje politické dění z pohledu Moskvy, který nabourává jednostranný až demagogický postoj západních politiků a mainstreamových médií.

Podle Zacharové se po skončení studené války Rusko samo otevřelo Západu, ale ten se začal oblopovat ostnatým drátem amerických vojenských základen a systémy protiraketové obrany, které Moskva nemůže nevzít v úvahu.

Bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii našli v bezvědomí na lavičce v britském Salisbury. Byli odvezeni do nemocnice - a brzy britské úřady hlásily, že byli otráveni jednou z nejnebezpečnějších látek na světě sovětské nervové-paralytické skupiny „Novičok".

Velká Británie - stejně jako ostatní západní země - v tomto případě považuje za hlavního podezřelého Rusko. Moskva popírá všechna tato obvinění. V exkluzivním rozhovoru s Anne-Lene Laurénovou z Hufvudstadsbladet vypověděla mluvčí ruského ministra zahraničí Maria Zacharová o ruském pohledu na tuto záležitost.

V centru Moskvy, nedaleko Zahradního kruhu, je Ministerstvo zahraničních věcí Ruska. Nachází se v jednom ze sedmi Stalinských mrakodrapů, které byly postaveny v polovině 50. let.

Stalinovy mrakodrapy, jak uvádí Laurénová, jsou často považovány za čistě sovětské architektonické příklady. Ve skutečnosti byly jejich prototypy mrakodrapy v New Yorku - stejně jako křižácké kostely byly ovocem děl italských architektů. „Západní vliv lze vysledovat v ruských dějinách, literatuře a architektuře. Evropa byla vždy příkladem imitace ruské elity,“ napsala novinářka. „A to je navzdory skutečnosti, že mezera mezi Ruskem a Západem od konce války nikdy nebyla tak široká."

Když Zacharova převzala svoji funkci, přinesla do ní zvláštní styl: sovětská úřednice ustoupila živé a často provokativní rétorice. Na Západě ji považují za „novou ruskou zbraň v informační válce". Navíc je velmi aktivní na Facebooku, kde už má více než 386 tisíc účastníků.

Oficiální zástupce ministerstva zahraničí je jedním z nejvyšších představitelů tohoto stalinského mrakodrapu. Zacharová se stala první ženou, která tuto funkci zaujímá, a její role se poněkud liší od role, kterou diplomaté obvykle hrají. Není to jen tvář Ruska - Zacharova vysvětluje moskevskou zahraniční politiku, včetně Rusům. Její styl, který lze označit jako „agrese smíšená s humorem", často vyvolává ovace. „V informační válce mezi Ruskem a Západem je Zacharová profesionálkou," konstatovala Laurénová.

Rozhovor však nezačal diskusí o lidských právech ani o svobodě projevu. Začalo to rozhovorem o literatuře.

„Nevím, jestli dobře znáte v severských zemích Conana Doylea. My ho známe celkem dobře. Toto je naše zvláštní historické dědictví - známe západní literaturu. Moje generace vyrostla na Alexandre Dumasovi, Conanu Doylem a Marku Twainovi. To je náš základ a milujeme tyto spisovatele. Ne proto, že nemáme vlastní. Ale tradičně hodně čteme," řekla Zacharová.

Zástupkyně ministerstva zahraničí připomněla Arthura Conana Doylea nejen tak, ale v souvislosti s případem Skripal. „Povolení Rusku, aby se zúčastnilo vyšetřování, je stejné jako kdyby Scotland Yard spolupracoval s profesorem Moriartym," uvedla stálá zástupce Velké Británie v OSN Karen Pierceová.

„Ví Karen Pierceová, že profesor Moriarty měl skutečný prototyp?" Profesionální zločinec jménem Adam Worth. Byl loven soukromým detektivem,který se jmenoval William Pinkerton ... Žil v Londýně a britská společnost to věděla a cenila si ho, přestože to byl darebák," poznamenala Zacharová.

Zacharová si je dobře vědoma všech bývalých špiónů a oligarchů s vazbami na Rusko, kteří záhadně zemřeli ve Velké Británii. Nicméně, podle jejího názoru, jejich úmrtí vrhá stín, především na britské tajnéslužby.

„Z velké části nevíme, co se stalo Litviněnkovi, Berezovskému, Patarkatsišviliovimu a velkému množství dalších lidí, kteří byli spojeni s Ruskem i britskou zpravodajskou službou. Po celou dobu mají problémy se srdcem a za nejasných okolností zemřeli. Berezovského znal celý svět a je ještě neznámo, co se s ním stalo. Jak je to možné?" zeptala se Zacharová.

Podle jejího názoru by nebylo nic divného na tom, že Londýn nejdříve přijal tyto lidi na své území a pak je likvidoval.

„Za prvé, proč je Britové vůbec přijali? V Rusku se Litviněnko i Berezovský podíleli na trestné činnosti. Londýn odmítá vydat víza obyčejným ruským občanům, kteří dodržují zákony, ale přijímá zločince, které je pak používají pro politické účely. Jejich úkolem je být politickým uprchlíkem a říct každému, jak je Rusko hrozné. V Británii neustále hovoří o všech špatných věcech, které Rusko dělá. Ne o všech přírodních zdrojích, které Rusko poskytuje Evropě,  ne o penězích, které Rusko investuje v Evropě - jen věčné hrozby Ruska ... To je důvod, proč existují skandály týkající Berezovského, Litviněnka a všech těchto oligarchů,“ vysvětlila Zacharová.

Nicméně mluvčí ministerstva zahraničí zdůraznila, že nemá nejmenší představu o tom, kdo skutečně otrávil Skripala.

„Nevím, kdo to udělal. Z mé strany nebo ze strany nějakého jiného zástupce Ruska by bylo absolutně nezodpovědné a nesprávné mluvit o tom, kdo ho otrávil, neznaje důkazy. Jsme unaveni ze všech těchto lží a chceme se vyhnout chybným obviněním. Kromě toho ani nevíme, jestli byl opravdu otráven. Britové neposkytují žádné skutečnosti, takže nic nevíme. Naše agentury začaly vyšetřování a požadujeme setkání se Sergejem a Julií Skripalovou. Ale nebyla nám taková možnost dána. Nevíme, kde jsou, ani nevíme, jestli jsou ve Velké Británii," poukázala Zacharová.

Mluvčí ministerstva zahraničí také pochybuje, že se Skripalovi nechtějí setkat se zástupci ruské strany ze strachu o svůj život, a připomněla, že je chrání celou britská tajná služba. Podle ní, pokud nemohou zaručit jejich ochranu, měli by být všichni propuštěni.

Ať už je to jakkoliv, Zacharova poukázala na to, že Londýn neposkytl přesvědčivé důkazy ke svým obviněním.

„Všechna obvinění Spojeného království na naší adresu vycházejí ze tří předpokladů. Číslo jedna: „Rusko mělo důvod spáchat tento zločin." Ale tady něco nesouhlasí. Skripal špehoval pro Británii, byl chycen a byl odsouzen. Jinými slovy, kdyby se ho Rusko chtělo zbavit, mohla by to snadno udělat, když byl v ruském vězení. Poté, co Skripal odešel do Velké Británie, jeho dcera zůstala v Moskvě. Mohl by to profesionální špión dovolit své dceři zůstat v Rusku byť na jednu vteřinu, kdyby tu byla v nebezpečí?" zajímala se Zacharová.

Rovněž poukázala na to, že předtím, než došlo ke skandálu s incidentem v Salisbury, se Rusko zajímalo o zlepšení vztahů se Západem.

„Snažíme se zlepšit vztahy se všemi západními zeměmi po krizi, do něhož nás Západ vtáhnul. Zhoršení situace nepatří do našich zájmů," uvedla.

Po těchto slovech se vrátila k případu Skripal.

„Zadruhé, Velká Británie trvá na tom, že Rusko je jediná země, kde se vyráběla novičok. To je absolutní lež. Touto látkou lze vyrábět a vyrábí téměř 20 zemí. Řekli jsme, že by to mohla být Česká republika a Švédsko, které měly k tomu všechny možnosti. Odpovědí byly vzrušená protesty. A pak se ukázalo, že Praha oficiálně prohlašila, že má tuto produkci," připomněla Zacharové (šlo o narážku na prohlášení prezidenta Miloše Zemana – pozn.red.).

Za třetí, ve své době Theresa Mayová a Boris Johnson uvedli, že britská laboratoř Porton Down dokázala zjistit, která země vyráběla tento plyn. „Ale pak Porton Down oznámil, že neví, odkud tato látka pochází. Britští vůdci okamžitě začali vymazávat své vlastní připomínky," připomněla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Podle Zacharové v tomto případě klade Západ špatné otázky.

„Nikdo na Západě neklade otázku: proč potřebujeme tuto krizi? Aby bylo ruské ministerstvo zahraničí nuceno to neustále komentovat? Aby nám méně věřili v Sýrii? Abychom byli v očích celého světa ponižováni?" uvedla.

Zacharová kladla otázky jednu po druhé, její řeč připomíná spíše kulometnou palbu, poznamenala Laurénová. „Během rozhovoru musím tvrdě pracovat, abych bleskurychlivě otvírala otázky a a protiotázky, zatímco se nadechla. Zacharové ví, jak se chopit dominantního postavení v rozhovorech, tiskových konferencích a briefincích. Její princip vítězství v diskusi zní jako „nejlepší obranou je útok". Rovněž se často uchyluje k ironii, zjednodušení, literárním odkazům a anekdotám," zdůraznila švédská novinářka své dojmy.

Zacharová si však plně uvědomuje, proč Švédsko reagovalo tak ostře, když se Moskva náhle zmínila o této zemi v souvislosti s otravou Skripala.

„Pokud zjistíte, že nervově-paralytický plyn je produkován v sousedním domě, pak vyjdete na ulici uskutečníte shromáždění proti NATO nebo vstupu země do této aliance," řekla Zacharová.


Rovněž nesouhlasí s názorem, že Rusko obviňuje všechny ostatní země, aby se vyhnula pozornosti.

„Tvrdíme, že všechna obvinění proti nám jsou bezpředmětné. ... Mluvíme o tom, že jiné země mohou produkovat „novičok", protože Británie tvrdí, že to dokážeme jen my," řekla mluvčí ministerstva zahraničí.

Maria Zacharová rovněž vyjádřila silné zklamání nad současným stavem vztahů mezi Moskvou a Západem, které Laurénová často slyšela v Rusku.

„Všechno, co od Evropy chceme, je spolupráce. Rozvíjet ekonomiku, obchod, kulturní vazby. Chceme svobodně cestovat navzájem do zemí, chceme se zbavit potřeby získat vízum. Ale jsme stále odmítáni! Je to jako s ruskými ponorkami ve Švédsku - každý ví, že jsou, ale nikdo je neviděl. A o měsíc později, po tom, co švédští lidé už byli vyděšeni, média napsala pár řádků, že považovali za ponorku cosi jiného," připomněla Zacharová.

Když se novinářka zeptala, proč Putin demonstroval Iskandery na Rudém náměstí, Zacharová reagovala emocionálněji: „Vždyť nás obklíčili! NATO buduje v Evropě plnohodnotný protiraketový systém. Ukážeme jen to, co máme, ale Západ nás obkličuje! Proto ukazujeme, že máme čím odpovědět."

Zacharová vzala pero a kus papíru.

„Podívejte se, tady jsme!“ řekla a načrtála obrysy hranic Ruska. „A to je protiraketová obrana NATO."

Pozornost je zaměřena na ruskou západní hranici. Celý roj bodů má sloužit k symbolizaci systému protiraketové obrany EPAA nasazeného v Rumunsku a Polsku. Kromě toho NATO poslalo do Estonska, Litvy a Lotyšska 1 000 vojáků a 4 000 vojáků do Polska.

Pak přešla na východní hranici.

„A tady je Japonsko a Jižní Korea. Zde máme THAAD (americká protiraketová obrana v Jižní Koreji, zaměřená proti Pchjongjangu). A tady máme americké základny. A tady máme Afghánistán, kde existují velké problémy s terorismem a IS. Je to normální?" zeptala se novinářky, která následně převedla rozhovor na téma Krymu.

Podle Zacharové dokonale rozumí obavám pobaltských států, kteří se bojí opakovat osud Krymu. „Chápu, že Ukrajina dlouhodobě žila v klidu a klidu. Rusko respektovalo ukrajinskou suverenitu. Naše země poskytla Ukrajině půjčky, podpořila ji a podepsala bilaterální dohody. V Rusku jsme nikdy nevybírali vládní konference s názvem „Kdy dostaneme Krym?" Spojené státy neustále zasahují do záležitostí Číny, pokud jde o Tibet, Tchaj-wan a Hongkong. Na Ukrajině jsme nikdy nic takového neudělali," uvedla zástupkyně ministerstva zahraničí.

„Nicméně, když se Ukrajina stala arénou pro americký experiment, řekli jsme několikrát, že to povede k rozkolu uvnitř země. A přesně to se stalo. Věděli jsme, že Krym nemůže zůstat součástí Ukrajiny, ale nevěděli jsme, jak by to šlo ... Putin se rozhodl velmi rychle," poznamenala Zacharová.

Na otázku novinářky o možnosti války mezi Ruskem a Západem, Zacharová uvedla, že to je poslední věc, které by se chtěli Rusové dožít ve svém životě.

„Jsme připraveni na všechno - ke zhoršení životní úrovně, na jakékoliv představitelné problémy – kromě války,“ zdůraznila Zacharová a vyprávěla, jak se ve věku 16 let se musela její babička evakuovat z vesnice nedaleko města Perm.

„V blízkosti naší letní chalupy nedaleko Leningradské dálnice bylo v zemi tolik patron a střepin, že dítěti stačilo jen kopat s lopatkou na zahradě, aby je našlo. Američané tomu nebudou nikdy rozumět," poznamenala.

Podle Zacharové pořádá Rusko stále přehlídky z toho důvodu, že v celé historii je neustále napadáno - od německých rytířů v XIII. století až po Napoleona v XIX. a Hitlerem v XX. století.

„Země prošla strašnou zkázou. Nyní ukazuje všem: „Ani nepřemýšlejte, že byste nás znovu napadli." Poté, co jsme během druhé světové války ztratili 20 milionů lidí, máme právo ukázat všem, aby se to znovu nestalo. Během posledních 20 let jsme byli obklopeni ostnatým drátem. Ptali jsme se, proč potřebujete protiraketovou obranu v Polsku. A bylo nám řečeno, že je to nezbytné proti Íránu! Čistý podvod," protestovala Zacharová.

Během rozhovoru mluvčí ministerstva zahraničí několikrát poukázala na to, že se Rusko cítí podvedeno.

„Jsme naprosto otevřeni Západu. Ne proto, že jsme byli poraženi - my jsme to udělali sami. Nikdo k nám nevtrhl, Gorbačov chtěl skončit se závody ve zbrojení. Chtěl zastavit studenou válku. Proto jsme vám otevřeli - abychom byli podvedeni. Odpověděli jste nám, obklopili nás ostnatým drátem,“ zdůraznila.


Pokud jde o možný vstup Švédska a Finska do NATO, Zacharová uvedla, že to musí rozhodnout tyto země samy. „Nicméně v tomto případě by si měly být vědomy důsledků," řekla. „Ptáte se mě, proč vyrábíme zbraně - proč bychom je neměli vyrábět, když nás obklopujete ostnatým drátem?"

Vracející se k tématu Skripal, Maria Zacharová popsala Británii jako „starou říši s imperialistickými zájmy". Tato charakteristika, podle Laurénové, se přitom často uplatňuje na samotné Rusko. Následně se rozhovor znovu obrátil na literární téma.

„Podívejte se na knihy Iana Fleminga o agentovi 007. Jeho úkolem není zachránit svět, ale chránit zájmy britské říše. Fleming sám byl v minulosti agent a věděl, jak britské zpravodajské služby fungují," řekla Zacharová.

Podle jejích slov pro ni literatura hodně znamená. „V Rusku moje generace částečně vyrostla na literatuře a poezii. Životní zkušenost přichází především z knih a druhá z vlastních dojmů. Chápeme život přes prisma literatury," vysvětlila zástupkyně ministerstva zahraničí a poznamenala, že Boris Johnson nepochopí vždy její nuance.

„On porovnává Rusko s Raskolnikovem v „Zločinu a trestu"! Nejde citovat naše klasiky, aniž byste pochopili, o čem píší. Johnson by si měl uvědomit, když Porfiry Petrovič, který vede vyšetřování, nabídl Raskolnikovi britské přísloví „sto králíci nikdy nevytvoří koně, a ani sto podezření nikdy není důkazem“,“ dodala Zacharová.

(kou, prvnizpravy.cz, hbl.fi, foto: arch.)