Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: V Londýně si s aférou Skripal zahráli a lhali!

Zacharová: V Londýně si s aférou Skripal zahráli a lhali!

V Londýně se pokoušejí vymyslet "motiv" Ruska ohledně otravy bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala v Salisbury.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
21. března 2018 - 11:04

Uvedla to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v reakci na článek šéfa britského ministerstva zahraničí Borise Johnsona v The Daily Telegraph.

Daily Telegrapf zveřejnil jeho článek v úterý, kde tvrdil, že Rusko bylo údajně zapojeno do otravy v Salisbury. „Signál byl jasný,“ napsal šéf britského ministerstva zahraničních věcí. „Budeme vás lovit, najdeme vás, a zabijeme. A i když s opovržením odmítneme naši vinu, bude celý svět vědět, že to Rusko udělalo."  Zároveň Johnson spojil prezidentské volby v Rusku a incident v Salisbury.

„Proč je zapotřebí nová dávka  falešných útoků a obvinění s použitím „Novičoku“ pro britskou diplomacii?" položila otázku mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová na své facebookové stránce.

Odpověď je podle jejího názoru zřejmá. Za prvé poukázala na to, že se Johnson snaží „zachránit čest (britské premiérky) Theresy Mayové, která oznámil trest pro zemi jako vyhnání ruských diplomatů ještě před koncem vyšetřování, které ale ve skutečnosti vlastně začíná“. „Připomínám, že všechny informace o Salisbury jsou klasifikovány jako tajné," upozornila.

Johnson se podle Zacharové snaží přijít s „motivem" Ruska. „Motivy byly u Velké Británis s partnery v NATO. Ale Rusko motiv nemělo. Nebyl, takže to znamená, že se musí vymyslet," vysvětlila.

Kreml: Britské obvinění Putina je šokující a neomluvitelné!

V Londýně chtějí „neustálou sirénou umlčet výzvu Moskvy, aby poskytli veškeré dostupné údaje o tomto případu, aby se zahájila společná práce na vyšetření incidentu," poznamenala Zacharová. „Předložené údaje se dosud, do 20. března, rovnají přesně nule. Bez čárek a teček. Nula," potvrdila.

Bleskové „poznání“ britské vlády

„Tento článek a ještě více srdcedrásající hrubá atmosféra je potřebná pro vládnoucí elitu, protože Scotland Yard uvedl, že vyšetřování bude trvat řadu měsíců, doslova mnoho měsíců,“ napsala mluvčí ministerstva zahraničí. „Takže na základě čeho Theresa Mayová vyvodila závěr o zapojení Ruska do případu, když podle vlastní policie bude šetření trvat několik měsíců?" poukázala Zacharové.

Upozornila na stanovisko Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), zveřejněné v úterý: pouze analýza látky bude trvat minimálně tři týdny. „Je to divné, neboť britské vládě, soudě podle její reakce, stačilo pár hodin," konstatovala.

Řada odborníků, jak poznamenala, se domnívá, že tento příběh je vícevrstevnatý: na jedné straně nové kolo světové protiruské kampaně; na druhé straně schopnost manipulovat s Theresou Mayovou. „Proč? Kvůli tomu, že je nyní rukojmím vlastních bezpečnostních sil?,“ ptá se ruská diplomatka . „Od jednoho slova, z jednoho zneužití bude záviset její politická budoucnost. Takže, tyto informační útoky London vysvětlíme – zahráli si a zalhali".

Kdo těží z otravy Skripala?

Motiv přisovaný Borisem Johnsonem Moskvě se nelíbí ani americkému politikovi a publicistovi Patricku Buchananovi na stránkách American Conservative.

Skripal byl v roce 2006 odsouzen za zradu a vydání ruských špiónů. Strávil čtyři roky ve vězení, poté byl v roce 2010 vyměněn za ruské agenty zatčené ve Spojených státech. Kdyby Putin chtěl smrt Skripala, jako poučení pro všechny potenciální zrádce, proč ho nezlikvidoval, když byl v ruském vězení? A proč čekat osm let po odeslání Skripala do Anglie? A jak tato vražda na britské půdě podporuje zájmy Ruska? klade otázky Buchanan.
 
„Putin není blázen. Jako zpravodajský veterán, ví, že žádná zpravodajská agentura pravděpodobného protivníka, jako je CIA nebo MI6, nevyměnila špióny s Ruskem, kdyby je Kreml začal zabíjet. Zde je slavná Cicerova otázka: „Cui bono?" Kdo těží z tohoto zlovolného zločinu? Samozřejmě, že v tomto případě to není pro Rusko, Kreml nebo Putin výhodné," napsal Buchanan.

 
Domnívá se, že tento zločin je prospěšný pro ty, kteří projevují nepřátelství vůči Rusku, a přisuzuje Americe úlohu pokračující studené války, která by měla zatlačit Moskvu do rohu. Také tuto otravu, podle jeho názoru, organizovali ti, kteří chtějí věčně rozdělit Rusko a Západ.
 
„Jen úplný blázen nemohl nevědět, jaké politické komplikace v ruských vztazích se Spojenými státy a Británii by vedly k tomuto zvěrstvu. Než začneme druhou studenou válku s Ruskem, která může vést k horké válce (které jsme se během první studené války vyhnuli), zkusme to všechno vyřešit,“ uzavřel Patrick Buchanan.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, theamericanconservative.com, foto: arch.)