Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: Známe hodnotu amerických „osudových“ deklarací

Zacharová: Známe hodnotu amerických „osudových“  deklarací

Maria Zacharová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, okomentovala přijetí tzv. Krymské deklarace americkým ministerstvem zahraničí.

Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
26. července 2018 - 03:20

„Společný akční plán týkající se íránského jaderného programu a dohoda o klimatu v Paříži byly také donedávna oficiální politikou USA. Obama se tak osobně rozhodl. A pak Trump vše změnil.  Známe cenu těchto "osudových prohlášení,“  napsala Maria Zacharová na facebooku.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo podepsal Krymskou deklaraci. Tento dokument definuje neuznání Krymu jako součást Ruska.

„Podobnou  politickou deklaraci Spojené státy přijaly v roce 1940, tzv. Wellesovu deklaraci. Spojené státy potvrdily Krymskou deklarací  odmítnutí suverenity Kremlu nad Krymem, kterého se Rusko zmocnilo v rozporu s mezinárodním právem,“ píše se v prohlášení podepsaném ministrem Mike Pompeo.

Kromě toho dokument uvádí, že USA vyzývá Rusko „v souladu s mezinárodními zásadami, aby Rusko ukončilo okupaci Krymu.“

Welle sova deklarace byla diplomatickým prohlášením vydaným 23.července 1940 Sumnerem Wellesem, úředním tajemníkem Spojených států, kterým odsoudily Spojené státy okupaci tří baltských států Estonska, Lotyšska a Litvy v červnu 1940 a odmítly uznat jejich připojení k SSSR. Byla to aplikace doktríny Stimsona z roku 1932 o neuznání mezinárodních územních změn, které byly provedeny silou .Bylo to v souladu s postojem prezidenta Franklin D. Roosevelta vůči územní expanzi„Upřímně děkuji administrativě Donalda Trumpa, která zastává nekompromisní postoj při podpoře územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic,“ napsal ukrajinský prezident  Petro Porošenko  na facebooku.

Krym se stal ruským regionem po referendu, které se konalo v březnu 2014, kdy většina obyvatel poloostrova hlasovala za znovusjednocení s Ruskem.

V červnu, jak psala média, americký prezident Donald Trump v rozhovoru s vedoucími představiteli zemí „G-7“  řekl, že Krym je ruský, argumentoval tím, že na poloostrově žijí rusky mluvící lidé.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,fb,foto:arch.)