Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

Zajímavé: Nizozemské úřady zabavily novinářům materiály k pádu MH17!

Zajímavé: Nizozemské úřady zabavily novinářům materiály k pádu MH17!

Nizozemská policie v Amsterdamu zatkla novináře Stephena Becka a Michela Spekkerse, kteří se vrátili z cesty z Donbasu a místa havárie MH17. Zároveň byly reportérům zabaveny všechny materiály.

Trosky letu MH17, kde zahynulo 298 lidí
11.leden 2017 - 20:01

Stefan Beck řekl, že on a jeho kolega strávili na východní Ukrajině osm dní. Prohlíželi si místo havárie malajského letdla letu MH17. Novinářům se podařilo najít nové fragmenty letadla.

Reportéři byli zadrženi na letišti Schiphol v Amsterdamu bezprostředně po svém návratu do vlasti. „Zabavili nám fragmenty havarovaného letadla, notebooky, telefony, paměťové karty a kamery," - uvedl Beck na facebooku.

Zpráva vyšetřovatelů k MH17 zvedla Rusy ze židle!

Novinář pak v rozhovoru s RT vyjádřil obavu, že nahrané rozhovory s obyvateli Donbasu, který si nepřáli být jmenováni, se dostanou do rukou pracovníků ukrajinské SBU, která může pronásledovat ty, kteří s reportéry hovořili. Beck také řekl, že byl ohromen množstvím úlomků, které zůstaly na místě po havárii Boeingu.

„Je tam je ještě spousta materiálu, mohou být sesbírány, a není to tam tak nebezpečné, jak tvrdí zástupci nizozemského státního zástupce. Zdá se, že máme co do činění s hrubou nedbalostí,"  poznamenal.


Nizozemská prokuratura uvedla, že novinářům byl zabaven materiál, jelikož bezpečnostní síly „měly dojem, že ne všechny objekty, které jsou relevantní pro vyšetřování, novináři dobrovolně úřadům vydají". Toto obvinění Spekkers Beck ostře odmítli.

Boeing 777 se zřítil na východní Ukrajině 17.července 2014. Na palubě bylo 298 lidí, většina z nich byli nizozemští státní příslušníci. Podle poslední zprávy holandské prokuratury se vyšetřovatelé klonili k vině Ruska na pádu letadla, což Rusko ostře popírá a naopak poukazuje na to, že to byly ukrajinské síly.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, rt.com, foto: arch.)