Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Zakarpatští Maďaři se bojí ukrajinské asimilace

Zakarpatští Maďaři se bojí ukrajinské asimilace

Ukrajinské orgány hodlají učit většinu předmětů ve školách v ukrajinštině, ale to vyvolává mnoho otázek a obav mezi etnickými menšinami, včetně maďarské diaspory, píše Ouest-France.

Ilustrační foto
10. ledna 2018 - 06:20

Ukrajina provádí reformy týkající se jazyka, ve kterém je výuka prováděna ve školách, a již vyvolala nespokojenost se zástupci jazykových menšin v zemi. Takže pokud vezmeme maďarskou diasporu, reforma postihuje 16 tisíc dětí, píše Ouest-Francie.

Na Zakarpatsku je 8% obyvatelstva, tedy 100 tisíc lidí, kteří mluví maďarsky a dokonce i názvy ulic jsou dvojjazyčné. V maďarských školách se výuka provádí v rodném jazyce pro děti a ukrajinština se vyučuje jako samostatná disciplína. Nicméně v souladu s novým zákonem v celé zemi by se většina předmětů měla vyučovat v ukrajinštině.


Zástupci maďarské diaspory jsou zmateni, protože výklad nového školského zákona je nejednoznačný. Ukazuje se, že děti budou první čtyři roky studovat v maďarštině, a pak budoupokračovat ve výuce předmětů už jenom v ukrajinštině.

Oblast Zakarpatska je odříznuta od zbytku Ukrajiny horským řetězcem. Celkově je zde více než 70 škol, kde 10% všech dětí žijících v regionu studuje a učí se v maďarštině. Jak navrhují odborníci, po přijetí tohoto zákona se maďarské školy uzavřou.

Ministerstvo školství Ukrajiny ujišťuje, že zákon naopak pouze posílí práva menšin, a to zejména zjednodušením přístupu k vysokoškolskému vzdělání . Faktem je, že zkouška v ukrajinském jazyce je nezbytná pro přijetí na vysoké školy, ale v posledních letech studenti Zakarpatska měli nejhorší výsledky a v některých vesnicích zkoušku v ukrajinském jazyce neudělal nikdo.


Podle odborníků z Rady Evropy je úsilí Kyjeva o popularizaci ukrajinského jazyka chvályhodné, ale zákon musí být postaven tak, aby byly také chráněny menšiny. Někteří poznamenávají, že současná nespokojenost vyplývá ze skutečnosti, že po nezávislosti Ukrajiny v roce 1991, byl tento region v rozvoji opomíjen. Budapešť se však snažila pomoci své diaspoře a poskytovala finanční a materiální pomoc, zejména učebnice. Tudíž až polovina všech učebnic v maďarských školách v regionu byla vytištěna v Maďarsku .

Obecně se otázka jazyka stala klíčovou otázkou pro Ukrajinu, píše autor článku. Začalo to od doby konfliktu na východě země. Pro mnoho Ukrajinců se ochrana ukrajinského jazyka stala symbolem ochrany vlastní identity, píše autor článku, zejména poté, co se Krym připojil k Rusku. V říjnu maďarští ultranationalisté protestovali před ukrajinským velvyslanectvím v Budapešti se sloganem "Sebeurčení Zakarpatska". V reakci na to ukrajinští nacionalisté obvinili Budapešť z podpory separatismu a v Beregovu strhli maďarskou vlajku z radnice.

(rp,prvnizpravy.cz, quest-france,foto:arch.)