Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Základny nebo ochranné zóny v Sýrii, to je jedno, obojí je proti Rusku

Základny nebo ochranné zóny v Sýrii, to je jedno, obojí je proti Rusku

Ze spolupráce s Trumpem Rusko nic moc mít nebude. Protiruské sankce za zpětvzetí Krymu do náruče matičky Rusi byly pouze záminkou pro další oslabování Ruska. Čili šlo o hybridní útok ze strany Západu – chceme-li použít módní současné terminologie.

Ilustrační foto
28.leden 2017 - 01:13

Pokud Trump uzná, že zmírnění až zrušení sankcí bude pro jeho administrativu (tedy pro jeho americkou moc) vhodné, tož je zruší. Zruší je výměnou za něco ošklivého, co Rusům brzy provede, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Tiskem proskočily zprávy, že unijní generálové dostali zadání: porazit islámské fanatiky. V Pentagonu prý uvažují o tom, že američtí vojáci a Kurdové by zajistili okolí Rakky a do města by vstoupili arabští příslušníci jednotek Syrských demokratických sil - SDF. Tedy podobný model jako v iráckém Mosulu, kde do ulic vstoupila jen irácká armáda, podporovaná americkými vzdušnými údery.

Trump by přišel poměrně lacino k velkému mezinárodnímu bonusu. Islámským státem ovládané území je poměrně řídce obydlené. Dal by se s převahou vyspělé techniky jednorázově rychle vyčistit. Problém by nastal až později, protože rozsáhlý prostor nelze dostatečně monitorovat a nelze vyloučit opětovný průnik oddílů šílených islamistů do oblasti. Ale to je až další kapitola, o které není třeba pro počáteční fázi uvažovat.

Vyčištění rozsáhlých částí Sýrie od Islámského státu, vyhnání jeho jednotek z Rakká, obojí by pomohlo k celkovému pádu Islámského státu.

Zároveň „osvobozování“ území od islamistů pod záštitou jednotek Syrských demokratických sil - SDF, by dovolilo se souhlasem SDF vytvořit na území Sýrie jednu či více dočasných (dočasně trvalých) základen jako protiváhu ruskému přístavu a ruské letecké základny v Sýrii. Tím by ve vnitřních, méně obydlených oblastech Sýrie byla Američany legalizovaná vláda protiasadovské opozice. Další základnu by mohli Američané na území ovládaném Kurdy. Tím by USA posvětily kurdskou snahu o autonomii na syrské vládě v Damašku. Trumpovi by se tím podařilo rozdělit pod hlavičkou boje proti Islámskému státu Sýrii na tři části – přímořská nejlidnatější část by zůstala Asadovi, rozsáhlá část vnitrozemí by byla pod vládou opozice, Kurdové by získali více méně samostatnost, které se říká z estetických důvodu autonomie.

Americkou podporu syrským Kurdům odmítá Turecko, protože se obává separatistických tendencí mezi vlastní kurdskou menšinou, která má turecké nadvlády plné zuby. Trump jako správný realitní makléř by ale asi vzkázal: Já se vám nebudu plést do toho, že vytváříte z Turecka islámský fašistický stát, a vy se mi nepleťte do toho, co dělám v Sýrii. To je přijatelný obchod, nebo ne?

Podobně dovedně využili války v Jugoslávii Američané k vytvoření velké vojenské základny v Kosovu. Tím by si vytvořil pod pláštíkem boje proti islamistům Trump ruskou protiváhu v Sýrii. Jako náplast na bolístku by potom mohl Trump zrušit sankce proti Rusku. Rusové by museli držet hubu a krok.


Omezené investice do základen
Samozřejmě, že vytlačení Islámského státu ze Sýrie by nezabránilo dalšímu islamistickému terorismu, ale to už jsou pouze bezpečnostní drobnosti. Občas zahyne deset nebo sto lidí, čili nic zvláštního.  S tím si místní bezpečnostní aparát musí nějak poradit. Ale Islámský stát již nebude mít sílu (a výchozí základny) na rozsáhlé koordinované akce.

Pro Trumpa míra bezpečnosti ve vyčištěných syrských oblastech již nebude prioritou. Prioritou budou jeho základny. Američanům postačí mít pod drobnohledem pásmo do 30 km od základen pro zajištění jejich bezpečnosti. Využití nebo vyvrtání artéských studní, aby měli američtí vojáci základní surovinu pro dlouhodobý pobyt – vodu. Zásobování základny - základen s pomocí konvojů po jedné strategické silnici je také z bezpečnostního hlediska zvládnutelné, aby armáda nemusela zásobování provádět příliš provozně drahými transportními letouny.

Z finančního hlediska by byly základny přijatelné, protože jejich úkolem by nebyla nekonečná válka proti terorismu, ale vytváření protitlaku vůči ruskému, ale i tureckému, saudsko arabskému a íránskému vlivu v oblasti.

Vysílání letadel a vrtulníků k potlačování teroristických bojůvek by bylo sice trvalým folklórem, ale bylo by daleko lacinější než angažmá z letadlových lodí nebo ze vzdálených základem v jiných státech Blízkého východu. Pro Trumpa by bylo stěžejní jenom udržování třicetikilometrového bezpečnostního pásma kolem základny (základen).

Nový ministr obrany James Mantis je ten poslední, který by to Trumpovi rozmlouval. Uvidíme, jestli během prvního pololetí 2017 tímto celkem elegantním způsobem výrazně oslabí ruské pozice na satanském Blízkém východě.

Bude to legální, neboť celý svět bude tleskat vytlačení islámského státu ze Sýrie, protiasadovská opozice Trumpa požádá, aby si v Sýrii zřídili američtí vojáci montované baráky a záchody za táborovým ostnatým drátem, a všichni budou oficiálně šťastni.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)