Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Západ jedná s Ruskem jako děckem, říká finský kandidát na prezidenta

Západ jedná s Ruskem jako děckem, říká finský kandidát na prezidenta

Styl komunikace Západu s Ruskem se podobá tomu, jakoby „rodiče mluvili se zlobivým dítětem“ a neustále ho peskovali, uvedl kandidát na prezidenta Finska Pekka Haavisto.

Pekka Haaivisto, finský kandidát na prezidenta
31. října 2017 - 11:04

Věří také, že růst napětí ve světě je dnes důsledkem obrovských rozdílů v interpretaci událostí mezi Východem a Západem, napsal Ilta Sanomat.

Jeho názor na svět je pozoruhodný svým přístupem, který se od západních politiků odlišuje racionálním empatickým a zároveň vlastním pohledem na věc.

Prezidentský kandidát Strany zelených Finska Pekka Haavisto věří, že vztahy mezi Ruskem a Západem jsou v současné době charakterizované „velmi silným napětím“, a to nejen kvůli krizi na Ukrajině. Podle jeho názoru důležitou roli zde hrají i rozdíly ve výkladu událostí Východem a Západem. Haavisto vysvětluje svůj názor na situaci ve světě v nedávno vydané knize „Vztyčení vlajky a moudrost krejčího“, uvedl Ilta Sanomat.

Ve své knize se Haavisto zamýšlí nad 19 úředně schválenými státními svátky ve Finsku, přemýšlí o jejich významu, a to jak obecně, tak prizmatem vlastních zkušeností, vysvětluje se v článku. V kapitole věnované Dni Evropy, který se slaví každoročně ve Finsku 9. května, se také zamýšlí nad otázkou „hrozby pro Evropu a Finsko“ kvůli napjatým vztahům mezi Východem a Západem.
 
„Žijeme v době, kdy se výklad událostí Západem a Ruskem se velmi liší. To vytváří rizikový faktor - tyto jevy viděli a pochopili úplně jinak,“ cituje Ilta Sanomat posudek kandidáta na prezidentský úřad ve Finsku. Ve své knize Haavisto říká, že Krym „ve výkladu Ruska“ je jeho historickou částí, takže nehodlá opustit poloostrov, na jehož území v Sevastopolu sídlí ruská Černomořská flotila.


Zárověň je Moskva přesvědčena, že se Západ angažuje v „politických intrikách“ a snaží se „zrádně“ rozšířit svůj vliv na ruské sousedy, navzdory oficiálním prohlášením opačného charakteru, uvedl Haavisto. A „barevné revoluce“ v zemích bývalém Sovětském svazu, včetně „oranžové revoluce“ na Ukrajině, jsou z hlediska Kremlu posuzovány jako Západem vyvolané pokusy o vytvoření nestability v Rusku. Západ představuje pro Rusy „tvůrce chaosu“, důsledkem jehož činnosti se staly ozbrojené konflikty a nepokoje v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Egyptě, tvrdí finský politik.
 
Podle Haavisto Západ se stále „syčí“ na Rusko a mluví s ním, jako rodiče mluví s rozmazleným dítětem.„Bude to lepší, jestliže se budeš chovat jinak. Sám si můžeš za své problémy, takže vše záleží na tobě,“ popisuje styl, který používá Západ v dialogu s Ruskem, napsal Ilta Sanomat.
 
Kandidát na prezidentský úřad ve Finsku rovněž vyjádřil znepokojení nad tím, že Rusko a EU i nadále zvyšují výdaje na zbrojení a do světové politiky se vrací „rétorika jaderné hrozby“ a „předvádění svalů“. Haavisto připomíná, že i vojenská cvičení se konají z velmi konkrétních důvodů: „Pozorovatelé bezpečnostní politiky Rusku často říkají, že při rozsáhlých vojenských cvičení se praktikují dovednosti a akce, které jsou později použity v reálné krizi, včetně Gruzie, na Ukrajině a Sýrii“, uvedl.

 
V červenci tohoto roku Rusko předvedlo v Baltském moři největší světovou jadernou ponorku TK-208 „Dmitrij Donskij“ a přilákalo k cvičení čínské válečné lodě. A na podzim se v Baltském moři zároveň konaly švédské manévry Aurora-17 a rusko-běloruské vojenské cvičení „Západ-2017“, vzpomíná Ilta Sanomat.
 
Haavisto je přesvědčen, že se v posledních letech Rusko rovněž stále více zajímá o dění v severní Africe, na Středním východě a v oblasti Středozemního moře. „Doba, kdy se Rusko snažilo snížit svůj politický vliv v konfliktních oblastech světa po zhroucení Sovětského svazu, je už minulostí,“  uzavřel kandidát na prezidentský úřad ve Finsku svůj pohled na věc.

(kou, prvnizpravy.cz, is.fi, foto: youtube)