Svátek má: Monika

Zprávy

Velikost textu:

Zaříznou demokraté Sanderse podruhé, tentokrát kvůli Venezuele?

Zaříznou demokraté Sanderse podruhé, tentokrát kvůli Venezuele?

Američtí demokraté tvrdě zkritizovali prohlášení senátora Bernie Sanderse, který v rozhovoru odmítl uznat venezuelského vůdce opozice Juana Gauidó za legitimní prezidenta této země.

Bernie Sanders odmítl uznat Guaidóa
22. února 2019 - 11:04

Zároveň zpochybnili jeho vítězství v závodu na právo být kandidátem strany v prezidentských volbách, uvedl deník Politico.

Sanders ohlásil kandidaturu na demokratických primárek, kde je kandidát za stranu zvolen pro boj za prezidentství ve Spojených státech mezi dalšími kandidáty, ale podařilo se mu sehnat rekordních 6 milionů dolarů za svou kampaň během prvních 24 hodin po nominaci.

V rozhovoru s televizním kanálem Univisio v úterý Sanders také odmítl označit venezuelského prezidenta Nicolase Madura diktátorem a vyslovil se proti možným americkým vojenským zásahům a uvedl, že je třeba uspořádat svobodné a spravedlivé volby.

„Nebude kandidátem Demokratické strany. Znovu ukázal, že této situaci nerozumí," cituje Politico slova  demokratky v Kongresu Donny Shalalové z Floridy.

Publikace uvádí, že postoj Sanderse je v rozporu s prohlášeními jiných demokratů, jako bývalého viceprezidenta Joe Bidena, a senátorek Kirsten Gillibrandové a Elizabeth Warrenové, kteří otevřeně podpořili Guaidóa a nazvali Madura diktátorem.

Pobočka Demokratické strany na Floridě, kde mnoho uprchlíků z latinskoamerických zemí včetně Venezuely vydalo prohlášení, které, bez jmenování Sanderse, zdůraznilo jednotu demokratů státu při uznání Guaidó a odmítnutí legitimity prezidentství Nicolase Madura, napsal Politico. Samotný Sanders to zatím nekomentoval.


Senátor za Vermontu Bernie Sanders působí v horní komoře Kongresu od roku 2007. Formálně je považován za nezávislého senátora, ale ve skutečnosti podporuje iniciativy demokratů. Sanders sympatizuje s ekonomickými modely Švédska a několika dalších evropských zemí, kde jsou zavedeny rozsáhlé programy státní sociální podpory

Den po nominaci na prezidenta Sanders získal dary ve výši šesti milionů dolarů, informoval štáb politika. Dary byly přijaty od více než 225 tisíc lidí, což znamená, že průměrná částka jednoho příspěvku činila přibližně 26,6 dolarů. Sandersovo ústředí zdůrazňuje, že finanční prostředky pocházejí od obyčejných Američanů a nikoliv od velkého byznysu, proti kterému politik vystupuje.

Senátorovi se podařilo shromáždit více než kterémukoliv ze jeho soupeřů v boji za nominaci Demokratické strany na prezidenta. Dřívější držitel rekordů, Kamala Harris, získal během prvních 24 hodin zhruba 1,5 milionu dolarů.

Sanders se stal dalším kandidátem na primární volby, jichž účastní asi deset kandidátů. Zejména je již pátým zájemcem mezi senátory, zájem o primárky ohlasili senátoři Cory Booker, Amy Klobushar, Elizabeth Warrenová a Kamala Harris.

V roce 2016 Sanders vyzval v demokratických primárních volbách Hillary Clintonovou, ale nakonec boj prohrál. Navíc se tato rivalita neobešla bez skandálu: podle údajů zveřejněných WikiLeaks vedení Demokratické strany Spojených států totiž od počátku zákulisně podporovalo Clintonovou na úkor diskreditace Sanderse. Formální vůdce strany Debbie Wasserman-Schulzová rezignovala na funkci na pozadí tohoto skandálu, ale nakonec se Clintonová stala demokratickým kandidátem. Přičemž podle mnoha průzkumů veřejného mínění měl Sanders, a nikoli Clintonová, větší šance porazit Trumpa ve prezidentských volbách.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto: arch.)