Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Zástupce USA v NATO hrozí Rusku, že mu zničí rakety!

Zástupce USA v NATO hrozí Rusku, že mu zničí rakety!

Stálá zástupkyně USA při NATO Kay Bailey Hutchisonová řekla, že Washington zvažuje možnost zničit rozvíjené ruské pozemní rakety, které prý porušují podmínky Smlouvy o jaderných raketách středního doletu (INF) z roku 1987.

Ilustrační foto
3. října 2018 - 10:10

Uvedla to na tiskové konferenci před zasedáním ministrů obrany NATO v Bruselu. Podle smlouvy je zakázáno především vyvíjet a umísťovat pozemní rakety středního a krátkého doletu.

Je to už podruhé v posledních dnech, kdy představitelé Spojených států vyhrořují Rusku vojenskou silou. V daném případě, kdy se dosud obě strany pouze obviňovaly z porušování INF, přešly USA k otevřeným vyhrůžkám vojenskou konfrontací. Podle britského listu The Guardian je vyhrožování preventivním úderem naprosto bezprecedentní po ukončení studené války.

Jak Hutchisonová poznamenala, že Washington preferuje diplomatické řešení problému, zvažuje však další opatření. Podle ní je otázkou, co Spojené státy udělají, když vědí, čeho je Rusko schopné.

„V tomto případě budeme zkoumat možnost neutralizace rakety, která by mohla dorazit do některé z našich zemí v Evropě nebo na americkou Aljašku. Myslím, že to je v zájmu všech, a také Kanady,“ dodala stálá zástupkyně.

Mezi protiopatření, která Spojené státy považují, patří zničení raket, které jsou ve vývoji, řekla Hutchisonová.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rovněž prohlásil, že Moskva porušuje ustanovení smlouvy INF. Podle něj se jedná o ruské pozemní raketové střely 9M729.


Moskva reagovala na tato tvrzení ohromeně a podrážděně uvedla, že si NATO si není vědomo míry odpovědnosti za svoji rétoriku.

„Máme dojem, že lidé, kteří vydávají taková prohlášení, si nejsou vědomi své odpovědnosti a nebezpečí agresivní rétoriky. Kdo oprávnil tuto dámu dělat taková prohlášení? Americký lid? Vědí obyčejní lidé ve Spojených státech, že jimi placení z jejich kapsy tzv. diplomaté se chovají agresivně a destruktivně?“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Dodala, že podrobnou odpověď na opodstatnění tvrzení poskytnou vojenští odborníci.

Spory okolo smlouvy

V poslední době se Moskva a Washington vzájemně a pravidelně obviňují z porušování smlouvy INF. V Kongresu vyzvali k vypracování dokumentu, v němž by se Rusko obvinilo, že porušuje tuto smlouvu, aby Spojené státy ze smlouvy odstoupily stejným způsobem, jako od smlouvy ABM.


Rusko opakovaně tvrdí přísné dodržuje své závazky. Ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má naopak na Spojené státy vážné otázky ohledně provádění doložky o smlouvě samotnými Američany.

V Moskvě poukazují na to, že Spojené státy rozmísťují na zemi - na vojenské základně v Rumunsku a také v Polsku - zařízení schopná vypustit rakety typu Tomahawk, které je dohodou zakázány. Ruská strana také upozorňuje na skutečnost, že Spojené státy vyvíjejí úderné drony a financují výzkum v oblasti vytváření pozemních křídlatých raket.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, ria.ru, foto: arch.)