Svátek má: Jolana

Zprávy

Velikost textu:

Zatím nejtvrdší rána Číny zasáhla Spojené státy v obchodní válce!

Zatím nejtvrdší rána Číny zasáhla Spojené státy v obchodní válce!

Čína pozastavuje nákup sójových bobů ze Spojených států při zhoršené konfrontaci mezi oběma zeměmi v důsledku neúspěšných obchodních jednání. S odkazem na Bloomberg to uvedla „lenta.ru“.

Čínský drak se probudil
2. června 2019 - 04:20

Čína je hlavním globálním dovozcem sóji. Podle agentury čínští vládní nákupčí neobdrží nové objednávky na zboží ze Spojených států a neočekávají, že k tomu dojde v blízké budoucnosti. Současně čínské úřady nebudou rušit objednávky, které již byly ohledně amerických sojových bodů učiněny.

V prosinci 2018 získala Čínská lidová republika z americké strany asi 13 milionů tun surovin, v únoru USDA oznámila, že čínská strana brzy získá dalších 10 milionů tun sóji. Umístění nových objednávek však bylo pozastaveno. Podle americké strany, čínská strana přijala asi sedm miliónů tun sóji za dřívější objednávky.

Čína v roce 2017 byla nákupčím 60 procent vývozu sóji v USA. V roce 2018 však ČLR snížila nákupy kvůli omezením obchodu ze Spojených států a zavedla odvetná opatření na americké sójové boby, kukuřici, vepřové maso a další produkty. Během zhoršených obchodních rozporů tak utrpí americké zemědělství ohromné ztráty. Administrativa amerického prezidenta předtím projednala možnost kompenzačních plateb pro zemědělce za ušlý zisk, zejména u producentů sóji. Celková výše těchto plateb může dosáhnout 15-20 miliard dolarů.


Poslední obchodní jednání mezi Washingtonem a Pekingem se konalo v květnu 2019 a skončilo neúspěchem. Na základě jejich výsledků americká strana uložila cla na čínský dovoz ve výši 200 miliard dolarů. Čína v reakci na to zvýšila své vlastní poplatky na americké zboží ve výši 60 miliard. Americký prezident Donald Trump zároveň pověřil vypracováním mechanismu pro zvýšení cla na všechny zbývající čínské dovozy, které se odhadují na 300 miliard dolarů.

Navíc poté americký prezident zavedl v zemi mimořádný stav, aby zajistil bezpečnost informací a komunikace. To znamená, že americké společnosti již nemohou používat telekomunikační zařízení vyráběné společnostmi, které představují hrozbu pro národní bezpečnost USA. Na seznam takových společností se dostal čínský Huawei. Následně Peking prohlásil, že je připraven využít svého postavení hlavního světového dodavatele vzácných kovů v obchodním sporu.V reakci na americký seznam, rovněž Čína vypracovala "černý seznam" zahraničních firem, podle dosavadních zjistění jde převážně o americké společnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, lenta.ru, foto: arch.)