Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

ZDF: Pokus opravit svůj rating na úkor Ruska Porošenkovi nevýjde!

ZDF: Pokus opravit svůj rating na úkor Ruska Porošenkovi nevýjde!

Je nepravděpodobné, že prezident Ukrajiny Petro Porošenko by mohl využít vojenské situace pro domácí politické účely, řekla Sabine Fischerová, šéfka oddělení východní Evropy a Eurásie Nadace pro vědu a politiku v Berlíně.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
29. listopadu 2018 - 10:10

V rozhovoru s ZDF vyslovila předpoklad, že tento plán mu nevýjde. Rusko nemá zájem na zhoršení situace, zdůraznila expertka.

ZDF: Expert na Rusko Sabine Fischerová z Nadace pro vědu a politiku pozoruje „eskalační spirálu" v Azovském moři av Kerčském průlivu. Nelze předvídat, jak nebo kdy skončí konflikt v krymských vodách. ... Kdo těží z tohoto zhoršení nyní (v Kerčské úžině )? Nejdříve se podívejme blíže na ukrajinskou stranu. Prezident Ukrajiny brzy bude mít volby. A jeho hodnocení jsou velmi nízká.

Sabine Fischerová, vedoucí oddělení pro vědu a politiku východní Evropy a Eurasie v Berlíně: Ano, Porošenko má nyní velmi nízké ratingy. A výsledek voleb na konci března příštího roku je opravdu těžké předvídat. Nyní je je jen těžko možné předpovědět. A samozřejmě jsou na Ukrajině pozorovatelé a političtí hráči, kteří předpokládají, že tato situace, tento nový konflikt, nové zhoršení vztahů s Ruskem, mu mohou být prospěšné.

 
Za prvé, protože může posílit svou podporu mezi obyvatelstvem. Za druhé, stanné právo, pro jehož zavedení Nejvyšší rada hlasovala ...
 
ZDF: Parlament
 
Sabine Fischerová: Ano, Parlament. Promiňte. Tento stanný zákon mu (Porošenkovi) poskytuje jisté domácí politické nástroje. Ale z mého pohledu mu to nevýjde. Nejsem si jista, že Porošenko bude moci využít zintenzivnění vojenské konfrontace s Ruskem pro domácí politické účely.
 
Co se týče Ruska, když se zeptáte na můj názor, poznamenávám, že v poslední době se myšlenka na vojenské zhoršení v Donbasu nebo v Azovském moři v Moskvě vnímala jako něco naprosto neskutečného. Věřím, že Rusko nemá zájem na zhoršení situace.

 
Problém však spočívá v tom, že obě strany kvůli tomuto konfliktu skončily ve spirále. A v žádném případě nechtějí ztratit tvář. Ani Porošenko, který je pod velkým domácím politickým tlakem v zemi, ani Rusko. Myslím, že nelze vyloučit, že se jedná o incident na regionální úrovni, kvůli které jsou obě strany nuceny zhoršovat situaci, protože nechtějí ztratit tvář.

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)