Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

ZDF: Rozhodnutí o dodávce zbraní Ukrajině udělal Trump ne ze své vůle!

ZDF: Rozhodnutí o dodávce zbraní Ukrajině udělal Trump ne ze své vůle!

Rozhodnutí o dodávkách amerických zbraní na Ukrajině přijal šéf Bílého domu Donald Trump pod tlakem ministerstva obrany a Národní bezpečnostní rady, uvedla televize ZDF.

Donald Trump, prezident USA
26. prosince 2017 - 11:04

Jak se domnívá korespondentka německého televizního kanálu Ines Tramsová, americký prezident učinil tak vlivemi okolností, aby se nezdál příliš přátelský vůči Putinovi.

ZDF: Pojďme se touto otázkou obrátit na naší korespondentku ve Washingtonu Ines Tramsovou. Jakou strategii sleduje Trump při přijímání takového rozhodnutí (o dodávkách zbraní Ukrajině)?

Ines Tramsová: „Myslím si, že prezident sám nemá žádnou strategii při jednání s Ruskem nebo konkrétně s dodávkou zbraní Ukrajině. S největší pravděpodobností toto rozhodnutí přijal v závislsosti ne okolnostech. Ve věci dodávek zbraní se zdá, že se na něj vyvíjí tlak zvenčí: z ministerstva obrany a Rady pro národní bezpečnost.


Předtím byl Donald Trump vždy velmi rezervovaný ve věcech týkajících se dodávky zbraní Ukrajině. To ho odlišuje od ostatních republikánů. Ministerstvo zahraničí poskytuje americké veřejnosti informace o tomto rozhodnutí po kouscích, mohlo by se říci, ostýchavě. V USA to nikdo nevidí jako změnu v politice.

Zdá se mi, na jedné straně Donalda Trumpa znepokojuje reakce jeho stoupenců mezi lidmi i ve společnosti, protože v podstatě jsou velmi kričtí k dodávkám zbraní Ukrajině nebo jiným zemím. Je také znepokojen reakcí Vladimíra Putina, protože Donald Trump chtěl obnovit rusko-americké vztahy.

Pokud budou zbraně dodány, je to spíše proti vůli Donalda Trumpa. Nicméně nechce  v očích veřejnosti vypadat příliš přátelsky s Putinem. Koneckonců probíhá vyšetřování ve Spojených státech, aby zjistilo, zda jeho tým během voleb do roku 2016 nedostal pomoc od Rusů.“

Rusko ovšem přijalo tuto zprávu s krajním rozhořčením a poukazuje, že je to jen další krok k eskalaci války na východě Ukrajiny. Navíc je zřejmé, že ruské vedení již ztratilo původní iluze o tom, že Trump představuje politika, s nímž by se mohly normalizovat rusko-americké vztahy. Naopak, v jednotlivých výrocích ruských lídrů probleskávájí poznámky, že jde o slabého prezidenta, který je zcela ve vleku washingtonských „jestřábů“ a vojensko-průmyslového komplexu. O čemž například svědčí i nová Trumpova národní bezpečnostní strategie.

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)