Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Zeit: Na internet „zaútočili“ ne ruští hackeři, ale američtí studenti!

Zeit: Na internet „zaútočili“ ne ruští hackeři, ale američtí studenti!

Autory jednoho z největších loňských útoků na internet nebyli ruští hackeři, ale američtí studenti, uvedl deník Die Zeit.

Ilustrační foto
18. prosince 2017 - 10:10

Mladí lidé se rozhodli vydělat na hře Minecraft a vytvořili automatickou síť, s jejíž pomocí prováděli DDoS útoky na servery konkurence.

V říjnu 2016 došlo k jednomu z nejrozsáhlejších útoků na internetovou infrastrukturu, napsal Die Zeit. Uživatelé v mnoha oblastech ztratili přístup ke stránkám Spotify, Netflix a Twitter, a nemohli několik hodin dělat nákupy online nákup. Podle publikace, útoky byly spáchány takzvaným internetem věcí.

Hackery vytvořený botnet Mirai převzal kontrolu nad nechráněnými bezpečnostními kamerami, ledničkami a dalšími spotřebiči připojených k síti, a používal je k provádění DDoS útoků na servery americké společnosti Dyn.


„Ale kdo napsal Mirai kód a a narušil s jeho pomocí asi 600 000 zařízení? Hackeři pracující pro ruskou vládu, nebo Severní Koreu, které, jak věřili někteří odborníci, se snažily ovlivnit americké volby? Nebo to byl neznámý nástroj NSA, který se dostal do špatných rukou?"

Nakonec se ukázalo, že za to můžou tři američtí studenti, kteří si chtějí vydělat peníze na hru Minecraft. Nedávno se přiznali u soudu, kde popsali, jak vytvořili Mirai pro útoky na servery konkurence, a tímto způsobem přetahovali k sobě uživatele. Skutečností je, že rychlé a populární servery mohou přinést jejich vlastníkům tisíce eur měsíčně.

V posledních letech počet domácích spotřebičů s přístupem k síti významně vzrostl, poznamenaly noviny. Ovšem majitelé nevěnují dostatečnou pozornost kybernetické bezpečnosti. Útočníci byli schopni se rychle dostat k více než 100 tisícům zařízení.

V tomto případě hackeři zahlazovali své stopy, data přenášeli prostřednictvím různých zemí a dokonce zavedli vyšetřovatele z FBI a společností IT bezpečnosti na falešné stopy. Nicméně se nakonec podařilo útočníky identifikovat, a bylo jasné, že jejich cílem nebyl vliv na volby, krást data nebo zneschopnit celý internet, jak říkali na prvním místě. Nejsou spojeni s Ruskem, Severní Koreou ani se speciálními službami. Oni prostě rozpoznali potenciál hry Minecraft a odhalili závažnou zranitelnost na internetu, dodal Die Zeit.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: pl)