Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Zeit: Německá BND získala „Novičok" už na počátku 90. let!

Zeit: Německá BND získala „Novičok" už na počátku 90. let!

Německá zpravodajská služba BND na počátku devadesátých let získala od jednoho z tvůrců vzorek nervově-paralytické látky „Novičok".

Ilustrační foto
17. května 2018 - 10:15

Následně byla látka odeslána do laboratoří ve Švédsku k analýze, ale v důsledku toho se německé rozvědce podařilo získat pouze vzorec „Novičoku". Podle publikace pak Německo předalo informace partnerům v NATO. Aktuální umístění vzorku není známo.

Je očividné, že britské obvinění proti Rusku, že jen ono mohlo vyrobit smrtelný agens, kterým bylo zaútočeno na Skripalovy, je lež.

Švédská vláda se nemohla vyjádřit k informacím, které Die Zeit získal, a německá vláda se odmítla k věci vyjádřit.

Jaroslav Bašta: O lhaní a močení
Verheugen: Obvinění proti Moskvě jsou stejné jako lži USA proti Iráku

Britské zpravodajské agentury tvrdí, že nervově-paralytickou látkou „Novičok" byl otráven bývalý zpravodajský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia.

Zároveň vedení Velké Británie, jak premiérka Theresa Mayová, tak ministr zahraničí Boris Johnson, obvinili Rusko, že provedlo s „největší pravděpodobností“ útok na Skripalovy v anglickém Salisbury. Odůvodnilo své neprokázané tvrzení argumentem, že „Novičok“ vyrábělo „pouze“ Rusko. Jak se však ukazuje, možnost syntetizovat tuto látku mělo hned několik zemí NATO.

Takže si můžeme spíše položit otázku: Je vůbec ještě někdo v NATO, kdo nedisponuje „Novičokem“?

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)