Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Zemi čeká globální povodeň, varovali vědci

Zemi čeká globální povodeň, varovali vědci

Američtí klimatologové z University of Colorado v Boulderu zjistili, že do konce století nárůst globální hladiny moří o více než půl metru hrozí zaplavením pobřežních měst a ostrovů.

Ilustrační foto
14. února 2018 - 10:10

Příslušnou studii zveřejnilia v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

S dynamickými modely opírající se o radiosondážní data, byli vědci schopni určit, že ročně vzestupuje hladina moří o 2,9 mm, přičemž zrychlení růstu v posledních 25 letech činilo 0,084 milimetru za rok v průměru.S ohledem na tyto výsledky odborníci došli k závěru, že do roku 2100 zrostou vody světových oceánů o 65 centimetrů ve srovnání s počátkem 21. století. U klimatických modelů, které neberou v úvahu zrychlení vzestupu hladiny moře, se zatím předpovídal růst o pouhých 30 centimetrů za stejné období.

Je třeba poznamenat, že výpočty klimatology minimalizovali úlohu místních událostí, jako jsou vulkanické erupce filipínské Pinatubo a fenoménu, zvaného El Nino, který se projevuje ve variací teploty povrchové vrstvy vody v rovníkovém Tichém oceánu.

Zneklidňující: Vědci předpověděli velmi rychlý konec lidstva!

„Tyto projekce nám pomáhají pochopit, jak Země reaguje na globální oteplování a jak se změní dynamiku tohoto procesu v blízké budoucnosti,“ uvedla studie. V takovém případě, pokud jsou  výpočty expertů správné (chyba měření je asi 30%), některá pobřežní města a malé ostrůvky se mohou potopit.

Záplavy zasáhnout pobřeží jižní Floridy, Bangladéše, Šanghaj a části Washingtonu, tvrdí vědci. Příčinou kataklysmatu v budoucnosti označují katastrofální tání ledovců v Grónsku a Antarktidě v důsledku globálního oteplování.


Předtím klimatologové ze Spojených států a Kanady zveřejnili zprávu, která uvádí, že v příštích 25 letech by až 100 milionů lidí mohlo být ovlivněno přírodními katastrofami způsobenými zvyšováním mořské hladiny. Podle vědců, budou nejvíce postiženi obyvatelé v Evropě, Africe, Indii, Pákistánu, Indonésii a Číně.

V delším časovém horizontu pak klimatologové předpokládají natolik zvýšenou teplotu na planetě, že přestane být pro lidstvo obyvatelná.

(kou, prvnizpravy.cz, pnas.org, foto: arch.)