Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Židovské zapojení do holokaustu potvrzují fakta, tvrdí Varšava

Židovské zapojení do holokaustu potvrzují fakta, tvrdí Varšava

Polská vláda trvá na velmi kontroverním tvrzení, že se na holokaustu v Polsku podíleli i samotní Židé.

Ilustrační foto
20. února 2018 - 10:10

Slova polského premiéra, že mezi kolaboranty, kteří pomáháli nacistům během druhé světové války, byli zástupci různých národů, žijících tehdy v Polsku, včetně Židů, jsou podpořena historickými fakty, prohlásil šéf polského Úřadu vlády Michal Dvorchik ve vysílání Polské televize.

Nedávno izraelský premiér Benjamin Netanjahu v telefonickém rozhovoru se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým řekl o nepřijatelnosti jeho slov o zapojení některých představitelů židovského národa do holokaustu.

Ještě předtím, v odpovědi na otázku izraelského novináře, zda v rámci nového polského práva, bude trestný příběh o tom, jak sousedé Poláci během války chtěli vydat jeho matku Němcům, Morawiecki řekl: „Ne, nebudou trestným výroky, které byly viní Poláky, stejně jako Židy, Rusy, Ukrajince a Němce,“ řekl polský premiér.

Lauder: Zařadit Židy mezi pachatele holokaustu, tak to je parodie!

Tato slova polského premiéra přilila olej do ohně sporu mezi oběma zeměmi v průběhu nadcházejícího legislativního zákazu obvinění Poláků z trestných činů z druhé světové války. Netanjahu řekl Morawieckému, že neexistuje základ srovnávat působení Poláků a Židů během holokaustu.

„Premiér, samozřejmě, mluvil o tom, co se stávalo, že kolaboranty byli Poláci, stejně jako u jiných národností tehdy žijících na území Polska. Mezi těmi kolaboranty byli také lidé židovského původu. To je bolestivá pravda. Tato diskuse také pokračuje v Izraeli a vyvolává velké emoce," řekl Dvorchik.

„Ve stejné době předseda vlády hovořil o historickém faktu, o kterém píšou historici polští, izraelští a jiní zahraniční odborníci,“ dodal.

Na začátku února, prezident Polska Andrzej Duda podepsal zákon, který kriminalizuje podporu banderovské ideologie i obvinění polské účasti na holokaustu, a kolaborace s nacisty.

Podle nového zákona, jež se trestá pokutou nebo odnětím svobody až na tři roky hrozí za použití výrazu „polské tábory smrti“ a další výrazy, které lze interpretovat jako pokus vystavit spoluvinu Poláků na zločinech nacistického Německa, včetně genocidy evropských Židů. Stejný trest zákon zavádí za podporu banderovské ideologie a popírání masakru ve Volyni, uskutečněné během války ukrajinskými nacionalisty. Podle zákona musí trestán být ten, kdo „veřejně, v rozporu se skutečností, popírá“ uvedené v něm zločiny.

Zákon již ve fázi parlamentního rozpracování vyvolal prudkou negativní reakci na Ukrajině, v Izraeli a ve Spojených státech. Tel Aviv se zejména obává, že zákon může udeřit na Židy, kteří utrpěli vinou obyvatel Polska a chtějí o tom hovořit.


Izraelské vedení, včetně vlády, prezidenta a ministerstva zahraničí vyjádřily svůj nesouhlas se zákonem, a požádaly, aby se znovu zvážil, přičemž obvinily autory pokus o útoku na historickou pravdu. Izraelský památní komplex „Yad Vashem“, největším světové centrum pro studium holokaustu a udržování vzpomínek na jeho oběti, slíbil i nadále objasňovat „nelehkou pravdu“ o postoji Poláků vůči Židům během druhé světové války, a to navzdory sankcím uložených Varšavou. Polsko a Izrael vytvořily zvláštní skupiny, které by mohly pracovat na tomto zákoně, v čele s náměstky ministrů zahraničí.

(kou, prvnizpravy.cz, tvp.pl, foto: arch.)