Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

ZN: Maďarsko zrušilo setkání komise Ukrajiny-NATO!

ZN: Maďarsko zrušilo setkání komise Ukrajiny-NATO!

Ukrajinský ministr obrany nepojede do ústředí NATO, aby se účastnil schůzky komise Ukrajiny-NATO, která byla dříve naplánována.

Ilustrační foto
14. února 2018 - 10:15

Podle ukrajinského vydání „Zrcadlo týdne“ příčinou je Maďarsko, které odmítlo koordinaci akce kvůli ukrajinskému zákonu o vzdělávání národnostních menšin.

Ministr obrany Ukrajiny Stepan Poltorak nebude tento týden v ústředí NATO, aby se účastnil plánované schůzky Komise Ukrajiny a NATO. Jak napsalo „Zrcadlo týdne", uvedlo to ukrajinské ministerstvo obrany.

O zrušení návštěvy se nehovoří oficiálně, protože návštěva ministra v sídle NATO nebyla oficiálně oznámena. Ministerstvo obrany však neskrývalo plán na účast Poltoraka na schůzce naplánované na 14.-15. února.

Szijjártó: Maďarsko nemá důvod měnit negativní postoj vůči Ukrajině

"Tato návštěva se nebude konat z důvodu nedostatečné koordinace komise Ukrajina-NATO na úrovni ministrů obrany," vysvětluje nisterstvomi.
 
Jedinou zemí, která je členem NATO, s níž se nedohodla schůze komise, bylo Maďarsko. V Budapešti svůj postup označují za tlak na Kyjev, aby revidoval jazykovou normu ukrajinského zákona o vzdělávání. Na Ukrajině zase tvrdí, že maďarská vláda svými činy „jde na ruku Kremlu".


Skutečností ale je, že celou situaci vyprovokovala nacionalistická Ukrajina svým zákonem, který omezuje národnostní menšiny na jeho území (původně byl zaměřen proti ruské menšině, ale postihuje i polskou, maďarskou a rumonskou diasporu). Maďarsko několikrát varovalo vedení v Kyjevě a poté, co byl zákon „o vzdělávání“ přijat, Budapešť prohlásila, že bude Urajinu blokovat ve všech evropských institucích. Postoj Maďarska vyvolává v NATO bolení hlavy, ale na druhé straně se ukazuje, že ani aliance, ani EU nebyly dosud schopny usměrnit nacionalistické vedení Ukrajiny.

(kou, prvnizpravy.cz, zn.ua, foto: arch.)