Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Zopakuje EU grandiózní ekonomickou katastrofu jako v Řecku?

Zopakuje EU grandiózní ekonomickou katastrofu jako v Řecku?

Ve svém článku v Daily Telegraphu upozorňuje novinář a spisovatel Ambrose Evans-Pritchard, že Evropská unie zvolila vůči Itálii velmi „nebezpečnou" strategii ekonomického tlaku.

Ilustrační foto
27. října 2018 - 04:20

Současně tvrdí, že v současné době nelze předpokládat, že Itálie kapituluje před požadavky EU.

Při snaze stanovit parametry rozpočtového deficitu Itálie na dohodnuté úrovni, si Evropská komise zvolila strategii regulovaného zvyšování tlaku na zemi, napsal novinář a spisovatel Ambrose Evans-Pritchard v článku pro Daily Telegraph.

Současně Evans-Pritchard zdůrazňuje, že taková taktika může být velmi „nebezpečná", pokud není jistota, že italská koaliční vláda ustoupí a neuchýlí se k „radikálním metodám sebeobrany". V takovém případě se novinář domnívá, že se nelze spoléhat na to, že by Itálie kapitulovala před požadavky EU.
 
Nicméně nedávné prohlášení místopředsedy Rady ministrů Itálie Giancarla Giorgettiho, že vláda nemohla ignorovat riziko pro finanční systém, podnítilo EU, aby si myslela, že by Itálie mohla návrh rozpočtu přehodnotit, kdyby ji k tomu postrčila.
 
Současně se Evans-Pritchard domnívá, že Brusel má pravdu, když vnímá neposlušnost Itálie jako výzvu pro celou rozpočtovou strukturu měnové unie. Poprvé v historii EU jedna ze zemí nejen porušuje Pakt o stabilitě a hospodářském růstu, ale také zpochybňuje autoritu samotné unie.
 
Nečinnost v takové situaci by mohla podkopat závazek Německa a Nizozemska na společnou měnu, což by nevyhnutelně vedlo k jinému druhu krize, tvrdí novinář. V tomto ohledu musela EU odmítnout italský návrh rozpočtu, a to navzdory zanedbatelné makroekonomické odchylce od dohodnutých parametrů.
 
Autor článku nicméně sdílí přesvědčení současné italské vlády o absurdnosti Paktu o stabilitě a růstu, který ve skutečnosti ponechává státy s vysokým schodkem a v „dluhové pasti“. Podle Evans-Pritcharda je to jen pokus o překonání problémů, které vznikly v důsledku „vazby neslučitelných ekonomik na společnou měnu". Kromě toho se postavil za Itálii v ultimátu EU.


„Víme, že jsme poslední bariérou, která chrání sociální práva Italů, a proto vás nezklameme. Víme, že pokud nám bude souzeno ustoupit, rychle se vrátí „odborníci", kteří jednají v zájmu bank a úsporných opatření, a proto neustoupíme," cituje Evans-Pritchard italského vicepremiéra a ministra hospodářského rozvoje, práce a sociální politiky Luigi Di Mayo.
 
A naopak ani v Bruselu nemají v úmyslu ustoupit předjímaje podniknout kroky k zahájení procedury při nadměrném schodku, v níž může být Itálie pokutována až na 0,2% HDP. Tento krok je však nebezpečný, neboť přinutí zemi přehodnotit svůj příspěvek do rozpočtu EU, tvrdí autor článku. Přičemž EU očekává, že obavy ohledně italské ekonomiky oslabí důvěru Italů ve vládu a přikloní se na stranu unie.


Autor současně souhlasí s názorem šéfa italské rozpočtové komise Claudia Borghiho, který se domnívá, že EU „dokázala v Řecku udělat z malého problému velkou katastrofu vlastním nekompetentním řízením". Pokud však v Itálii zopakují tuto chybu, bude situace „tisíckrát horší".
 
V tomto ohledu Ambrose Evans-Pritchard ve svém článku věnovaném The Daily Telegraph klade otázku, jak na EU odrazí neúspěch a defolt Itálie, k němuž mohou dospět kroky Bruselu.
 
„Přežije někdo z nich (evropských vůdců) dvojí finanční šok takového rozměru?" uzavírá Evans-Pritchard.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)