Svátek má: Horymír

Komentáře

Jaroslav Bašta.

politik a diplomat

Výuka nového pojetí objektivity a demokracie dle ČT a J. Fištejna

V podvečer 18. 3. vtrhli do kanceláře ředitele Prvního programu ukrajinské státní televize Alexandra Pantělejmonova tři poslanci Nejvyšší rady Ukrajiny z politického hnutí Svoboda Bohdan Benjuk, Andrij Iljenko a Ihor Mirošničenko, místopředseda výboru pro svobodu projevu(!).


Doprovázel je tiskový tajemník kyjevské pobočky Svobody Olexandr Aroněc, který celou následující událost zaznamenal na videokameru.

Nejprve začali řediteli vysvětlovat, že je opravdu uráží, co si pan ředitel dovoluje a že to nebudou trpět. Když se začal ptát, co se děje (pořad, který poslance rozezlil, natočila jiná, majdanovská televize) přešli od urážek (moskalská svině atp.) k fyzickému násilí (Mackovy záhlavce, rány pěstí do obličeje) a donutili jej vlastnoručně napsat rezignační dopis. Pak jej odvlekli s sebou do auta, že jej odvezou na Majdan, kde se bude veřejně kát za zradu revoluce a demokracie, které se dopustil, když odvysílal část projevu ruského prezidenta o Krymu a (o hrůzo!)  několikaminutový přenos z koncertu ruských umělců. Nakonec si to rozmysleli a Pantělejmonova propustili.

Tiskový tajemník Aroněc video rozeslal po síti a v krátké době je shlédlo několik set tisíc lidí. Protože reakce nebyly jenom příznivé, po nějaké době je zase stáhl. Ruské televize i internetové portály tak výživný propagandistický materiál potěšil. Neopomněly k němu přiložit informaci o tom, že Mirošničenko je vyhlášený antisemita, který slovně zaútočil na hollywoodskou hvězdu ukrajinského původu Milu Kunis a pro její židovský původ ji vyloučil z ukrajinského národa.

Ve vysílání ČT toto video pustil moderátor ČT Martin Veselovský svému hostu Jefimu Fištejnovi. I dozvěděl se, že video má z vysílání ruské televize, takže je to podvrh. Kdyby to náhodou nebyl podvrh, tak se časem určitě ukáže, že mezi účinkujícími byl ruský provokatér. A vůbec, je revoluce a ta nejedná v rukavičkách.

Moderátor tato trapná a demagogická tvrzení svého hosta nejen nevyvracel, ale ani nekomentoval.

Pro mne z toho vyplývá několik závěrů – nestrannost a objektivita ve zpravodajství ČT nemá na obrazovce místo. Nahradilo ji černobílé vidění světa a xenofóbie. Mám k tomu jednu osobní poznámku: po téměř desítce let strávených na Východě vím, že téměř ve všem se musíte naučit rozlišovat mezi různými odstíny šedi na obou stranách případných konfliktů. Pokud se z toho pokusíte udělat černobílý příběh, bude to mít jen dva důsledky: šíleně se umažete a budete vypadat jako blbec.

A jedna aktualita na závěr. Na Krymu údajně chytili snajpera, který 18. 3. zabil praporčíka a zranil kapitána Ukrajinské armády, současně zastřelil příslušníka tzv. sebeobrany Krymu. Má jim být sedmnáctiletý mladík ze Lvova, člen Pravého sektoru. Jsem zvědav, zda se informace potvrdí z nezávislých zdrojů (jsou-li) a zda si jí všimnou i u nás v televizi.

Jaroslav Bašta